Zakład Inżynierii Materiałowej Głównego Instytutu Górnictwa to jeden z wiodących w Polsce ośrodków, który posiada wieloletnie doświadczenie oraz bogaty dorobek w badaniach nad palnością materiałów i wyrobów niemetalowych.
Opracowywane są tu innowacyjne rozwiązania w dziedzinie uniepalniania materiałów niemetalowych stosowanych nie tylko w górnictwie, lecz również w innych dziedzinach przemysłu, gdzie wymagane jest zachowanie szczególnego bezpieczeństwa pożarowego. Opracowane w Zakładzie kryteria oceny i metodyka badań w zakresie palności i właściwości użytkowych materiałów niemetalowych były wielokrotnie podstawą do certyfikacji tych materiałów i wyrobów przeznaczonych dla górnictwa.
Atutami Zakładu Inżynierii Materiałowej GIG są wysoko wykwalifikowany personel, jak i bogate wyposażenie oraz unikatowa aparatura. Należy do nich m.in. nowoczesny kalorymetr stożkowy (iCone firmy FTT), który umożliwia uzyskanie większości pomiarów wymaganych do charakterystyki zachowania się produktów w ogniu. Dotyczy to prowadzenia pomiarów ilości i szybkości wydzielania ciepła z płonącego materiału, prędkości ubytku masy podczas spalania płomieniowego, określenia czasu do zapalenia się i zadymienia. Urządzenie pozwala na określenie zawartości substancji toksycznych w spalinach również w warunkach sztucznie wytworzonej atmosfery w komorze badawczej. Kalorymetr wraz z instalacjami pomocniczymi dostarcza wielu niezbędnych informacji do oceny wpływu produktów spalania na organizmy żywe, urządzenia, proces korozyjności itd. Otrzymane wyniki są wykorzystywane w ocenie stopnia potencjalnego zagrożenia gazami i dymem podczas pożaru z udziałem badanego materiału.
Urządzenie jest wykorzystywane do badania stanu zagrożenia pożarowego w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu oraz w badaniach materiałów wykorzystywanych np. w obiektach użyteczności publicznej i mieszkalnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.