Tylko pięć na 14 regionalnych portów lotniczych w Polsce jest rentownych - powiedział we wtorek (4 kwietnia) Artur Tomasik, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Dodał, że rentowne są lotniska, które rocznie odprawiają ponad 1,5 mln pasażerów.
Tomasik zaznaczył, że "na 34 mln odprawionych pasażerów w 2016 r., 20 mln skorzystało z portów regionalnych". Regionalne porty lotnicze, które odprawiły powyżej 1,5 mln pasażerów w ub. roku, to Modlin, Kraków, Poznań, Katowice-Pyrzowice oraz Gdańsk.
- W Polsce jest 14 portów regionalnych, z tego pięć rentownych, osiągają pułap 1,5 mln pasażerów rocznie - powiedział we wtorek Artur Tomasik podczas konferencji "Lotnictwo Nowej Generacji - Strategie, Technologie, Rozwiązania". Jego zdaniem pozostałe porty mają "trwale złą sytuację, obsługują 300-500 tysięcy pasażerów" rocznie.
- Władze (regionalne - PAP) muszą sobie odpowiedzieć, czy zgadzają się trwale dopłacać do portów lotniczych - mówił.
Prezes poinformował, że w Europie 51 proc. lotnisk nie ma zysków.
Leszek Chorzewski, p.o. prezesa, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin powiedział, że Modlin po pięciu latach istnienia, w ubiegłym roku obsłużył 2,8 mln pasażerów, ale dodał jednocześnie, że nie sądzi, by można było w kolejnych latach utrzymać taką dynamikę.
- Duży wpływ na liczbę pasażerów może mieć Brexit, bardzo dużo samolotów lata z Europy do Wielkiej Brytanii - zaznaczył.
Chorzewski dodał, że planowane są kolejne inwestycje w Modlinie.
- Brakuje nam ok. 5 km linii kolejowej, aby można było dojechać na lotnisko. Pracujemy nad jej przebiegiem. W czasie ostatnich rozmów z przedstawicielami kolei mówiliśmy o (zamknięciu inwestycji w ciągu - PAP) 3-5 lat. Jeszcze w trakcie uzgodnień jest, czy stacja w porcie Modlin będzie naziemna, czy podziemna - powiedział.
Zdaniem Katarzyny Mętrak-Wacięgi z Urzędu Lotnictwa Cywilnego do 2030 r. polskie porty będą rocznie obsługiwać o 5-6 proc. więcej osób. W sumie w 2030 roku odprawią ok. 60 mln pasażerów. Dodała też, że "mobilność polskiego społeczeństwa wyniosła w zeszłym roku 0,89 proc., a średnia dla całej Unii Europejskiej to 2,5 proc.".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.