W obecności m.in. metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, parlamentarzystów i samorządowców prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (4 kwietnia) w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego.
Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów, metropolia w woj. śląskim powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Jak podkreślił prezydent – w tworzących metropolię gminach będzie mieszkać nawet 2,3 mln osób.
- Tutaj są ci, którzy są tym rozwiązaniem, tą ustawą najbardziej zainteresowani, a więc mieszkańcy Śląska. Ci, którzy tutaj żyją tutaj pracują i tutaj także pełnią służbę dla swoich współobywateli, dla swoich współmieszkańców – zaznaczył Andrzej Duda po podpisaniu ustawy w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej. Prace nad rządowym projektem ustawy Sejm rozpoczął 10 lutego br., przyjmując go 9 marca;. Tydzień później bez poprawek przyjął go też Senat.
- Chciałbym bardzo podziękować rządowi za to, że powstał projekt tej ustawy jako ustawy specjalnie skierowanej właśnie dla Górnego Śląska. Chciałbym podziękować wszystkim państwu posłom i senatorom, ze wszystkich stron sceny politycznej, za to, że ta ustawa jest pewnym kompromisem i wszystkie kluby parlamentarne za nią zagłosowały - podkreślił prezydent.
Przygotowana przez MSWiA ustawa dla woj. śląskiego zastąpi dotychczasową, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawierała ona szereg wad i nie została wdrożona.
- Zgodnie z intencją rządu i samorządów związek metropolitalny w woj. śląskim powinien powstać na gruncie nowej ustawy 1 lipca 2017 r., a zacząć działać - 1 stycznia 2018 r. Stanie się tak, jeżeli Rada Ministrów do 30 czerwca br. wyda rozporządzenie tworzące metropolię. Wcześniej samorząd Katowic przygotuje stosowny wniosek, zawierający m.in. wynik konsultacji wśród mieszkańców zainteresowanych miast – wyjaśnia biuro prasowe kancelarii Prezydenta RP.
Według ustawy związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym. Jednym z kryteriów jest też liczba mieszkańców przyszłej metropolii - określona na co najmniej 2 mln osób.
Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.
W galerii: uroczyste podpisanie ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego. Katowice, 4 kwietnia 2017 r. (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak można wywalić emerytów jak PIS obniżając wiek emerytalny wyraźnie mówił, że nikt nie będzie wypychany z rynku pracy z powodu emerytury. I tak PGG nie stosuje się do tych obietnic bo wywalili już większość emerytów. Następna obietnica PIS do kosza
Nigdy ... kruszyć beton? Oszalałeś?!
Drogi Panie Prezydencie a kiedy zabierze się Pan za PRACUJĄCYCH EMERYTÓW GÓRNICZYCH