- Marzy mi się, aby w przebudowie szybu Bartosz zachować przemysłową patynę, uniknąć wyczyszczenia do cna pozostałości przemysłowego brudu. One przenoszą autentyczność miejsca. Ikona błyszcząca tuż obok już stoi, można więc zadabać o detale - mówił architekt Piotr Bujas podczas warsztatu w Muzeum Śląskim.
Forum Szychty Kreatywnej, czyli dwudniowe spotkanie poświęcone rewitalizacji poprzemysłowych przestrzeni naszych miast, rozpoczęło się w czwartek (30 marca) w Muzeum Śląskim w Katowicach, które jest pomysłodawcą projektu.
Wydarzenie toczy się na terenach byłej kopalni Katowice od czerwca zeszłego roku, gdy zajmowano się zagadnieniami programowania rewitaliacji. Drugie ze spotkań, jesienią, skupiło się na poziomie architektonicznym. Trzecia edycja Szychty Kreatywnej, która odbywa się w Katowicach w czwartek i piątek (30-31 marca) pomyślana jest jako forum o społecznych aspektach rewitalizacji i podsumowanie.
Projekt wspierany m.in. przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego (NIKU) ma na celu dokonanie wyłomu w stereotypowym podejściu mieszkańców, organizacji społecznych, projektantów, architektów i władz do zadania, jakim jest przekształcanie wspólnej przestrzeni na zdegradowanych przez przemysł terenach miast.
Muzealnicy z Katowic proponują tzw. rewitalizację integralną, czyli taką, która wpływa nie tylko na zabytkową materię, ale współgra z żywą kulturą codzienną i wywołuje realna zmianę w sposobie życia społeczności lokalnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tyle ze trzeba wciagnac w te działania spolecznosc gornicza, która się nudzi i chętnie pomoze, a pomysły ma !!! Poza tym trzeba uaktualnić pozycje Tworcy Slaska KAROLA GODULE !! - wstyd, ze o nim tak cicho na slasku !!!