Samorząd woj. śląskiego chce uzyskać 200 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rewitalizację Parku Śląskiego w Chorzowie. Rozmowy w sprawie finansowania inwestycji są już bardzo zaawansowane. W ciągu kilku lat Park ma stać się ponownie wizytówką regionu.
- Dziś mówimy o ponownej rewitalizacji, aby przywrócić Parkowi blask - tak, by stał się miejscem naprawdę tętniącym życiem i śląską wizytówką, tak jak to bywało kiedyś (...) Dzisiaj mamy już pomysł, mamy plan i mamy już prawie środki, które mogą pozwolić nam ten plan zrealizować - powiedział podczas wtorkowej (21 marca) konferencji prasowej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
- Rozmawiamy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, żeby z poprzedniej perspektywy, z tzw. programu Jessica, odzyskać pieniądze dla woj. śląskiego i właśnie z EBI zbudować nowy projekt rewitalizacyjny, który moglibyśmy w tę przestrzeń zainwestować - dodał.
Marszałek wraz z nową prezes Parku Śląskiego Anetą Moczkowską przypomnieli, że w strategicznym dokumencie Kierunek Śląskie 3.0 obszar ten został uznany za jeden z priorytetowych. Przestrzeń ma niezwykle istotne znaczenie dla jakości życia, a tylko poprawiając jakość życia, można zatrzymać mieszkańców - podkreślali.
Prezes Moczkowska podała, że w latach 2007-2015 na terenie Parku przeprowadzono 92 inwestycje, warte 52 mln zł. Większość tych środków pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale też z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dotacji dla organizacji pozarządowych. Kolejne prace ma sfinansować EBI. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu dwóch miesięcy.
- Eksperci z EBI są niezwykle poruszeni unikatowością tej przestrzeni, Bank Ochrony Środowiska zainteresował się naszą zielenią i otwartą przestrzenią, a więc mamy po swojej stronie sojuszników. Teraz przed nami ciężka praca, dlatego, że ta przestrzeń stawia wyzwania związane z prawnymi regulacjami i zapisami - wskazała prezes.
Według koncepcji przedstawionej przez Moczkowską, Park ma być podzielony na kilka stref spełniających różne funkcje: rodzinną (ze Śląskim Wesołym Miasteczkiem, w które inwestują obecnie Słowacy i zoo), aktywną ze Stadionem Śląskim, ekopark, który ma być miejscem spotkań i centrum bioróżnorodności oraz smartpark - centrum innowacyjności i edukacji.
Według dyrekcji najpilniejszymi zadaniami do realizacji jest zaprojektowanie i budowa parkingów, które będą wkomponowane w przestrzeń Parku oraz inwestycje dotyczące gospodarki wodnej. Chodzi m.in. o pozyskiwanie i wykorzystywanie deszczówki. W najbliższym czasie w Parku zrewitalizowane zostaną też elementy małej architektury, alejki i ławki.
Saługa przypomniał, że kończy się modernizacja Stadionu Śląskiego, trwają intensywne prace w Wesołym Miasteczku. Wkrótce ma zostać odnowiona Hala Kapelusz - tworzony jest projekt modernizacji, której koszt był szacowany na kilkadziesiąt milionów złotych. Środki na ten cel władze Parku chcą pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego, budynek ten też jest ujęty na liście zadań negocjowanych z EBI. Przebudowę mają poprzedzić konsultacje, m.in. z architektami - zapowiada dyrekcja Parku.
Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie przyszłość kąpieliska Fala.
- Nie wydaje mi się żebyśmy dzisiaj rozmawiali o odtworzeniu tego, co było w taki sam sposób. Element wody jest w tej przestrzeni bardzo potrzebny - powiedziała prezes.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.