Referat dotyczący monitoringu kolei podziemnej przygotował dział bhp i szkoleń ZG „Sobieski”
Wśród czynników ryzyka związanych z transportem podziemnym na jednej z najwyższych pozycji wymienić można ryzykowne zachowanie ludzi. Z tego powodu dział bhp i szkoleń ZG „Sobieski” zdecydował się na wprowadzenie w kopalni systemu monitoringu, kontrolującego dojazd ludzi na stanowiska pracy.
System, składający się z 16 kamer, został zamontowany w grudniu 2008 roku. Kamery zlokalizowane są miedzy innymi na dworcach osobowych kolei, podszybiu, nadszybiu. Rozkład kamer został ustalony na podstawie wieloletnich doświadczeń w ZG „Sobieski” i informacji WUG o najczęstszych miejscach wypadków. Podgląd obrazu dostępny jest w dziale bhp. Stacja monitoringu jest bezobsługowa, przy jej budowie zastosowano światłowody.
- Najwięcej wypadków zdarzało się przy wysiadaniu kolejki podziemnej po pracy. Pracownicy przed zatrzymaniem pociągu otwierali drzwi i wysiadali w biegu. Ze względu na możliwość pochwycenia przez pociąg niebezpieczne było także przebywanie załogi na peronie dworca osobowego – wyjaśniali swoje intencje autorzy referatu.
Monitoring eliminuje ryzykowne zachowania pracowników, bowiem jakość obrazu pozwala na ich identyfikację, a z obrazu można wykonać fotografię. System wymusił na pracownikach przestrzeganie regulaminu poruszania się koleją podziemną, zapobiega wandalizmowi załogi także na powierzchni.
Czytaj więcej: SEP 2010: Relacje z XIX Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
super. kamerki na peronach. dyscyplina w wagonach. gdzie jeszcze monitoring przestrzegania regulaminu?