Referat Waltera Menzela i Zbigniewa Cieplińskiego, w którym przedstawiono przyczyny katastrofy – zawalenia się szybu wentylacyjnego piątego w kopalni „Szczygłowice”, był częścią sesji dotyczącej zagrożeń naturalnych w górnictwie.
Do katastrofy doszło 4 września 2008. - Najważniejsza rzecz, to była skuteczna akcja wycofania załogi. Mam ochotę pokłonić się kierownikowi akcji – podkreślił Walter Menzel.
Na skutek zawalenia się szybu doszło do katastrofy budowlanej, zawalił się budynek nadszybia, stacja wentylatorów, trzon szybowej wieży wyciągowej. Przekroczone zostało także dopuszczalne stężenie metanu w kopalniach „Knurów” i w „Szczygłowice”, na granicy których znajdował się szyb.
- Szyb budowany był w dwóch etapach, budowę zakończono w 1986 roku. W tym czasie – przed, w trakcie i po zakończeniu budowy – obie kopalnie prowadziły eksploatację w 18 pokładach. Do katastrofy przyczyniła się wielokrotna, nierównomierna eksploatacja w sąsiedztwie filarów ochronnych szybu – podsumował prelegent.
Czytaj więcej: SEP 2010: Relacje z XIX Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.