Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach będzie 16 marca gospodarzem spotkania poświęconego książce „Narracje górnicze z terenu Zabrza. Kopalnia to je do mie wszystko”.
W dyskusji, którą poprowadzi dr Sebastian Rosenbaum z IPN, wezmą udział: współredaktorka tomu dr Beata Piecha-van Schagen z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Mirosław Makoś - świadek historii, długoletni górnik, a obecnie przewodnik w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.
- Kwestie poruszone w książce zahaczają m.in. o problemy manipulowania społecznością górniczą przez partię komunistyczną. Dlatego zainteresował się tym IPN. Z kolei pan Mirosław Makoś jest świadkiem historii. Chcieliśmy, aby osoby które wezmą udział w dyskusji, mogły zetknąć się osobiście z kimś takim – wyjaśnia dr Beata Piecha-van Schagen.
Przypomnijmy zatem, że książka „Narracje górnicze z terenu Zabrza. Kopalnia to je do mie wszystko”, jest efektem projektu naukowo-badawczego. Składa się na nią 100 wypowiedzi górników zatrudnionych w zabrzańskich kopalniach. Badacze nawiązywali z nimi kontakty i realizowali wywiady. Dotarli do górników zakładów: Makoszowy, Siltech, Bielszowice, Budryk, Halemba, Sośnica, Szczygłowice, Nowy Wirek, a także kopalń, w których już zakończono wydobycie: Mikulczyce, Rokitnica, Pstrowski, Concordia, Zabrze, Ludwik, Gliwice i Dębieńsko.
Całość opracowania ujrzała światło dzienne dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Kultura ludowa i tradycyjna” oraz miasta Zabrze.
Zapraszamy na spotkanie - 16 marca 2017 r. o godz. 18.00, Przystanek Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach, im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10, III p.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.