Szeroko rozumiana współpraca obejmująca przede wszystkim kwestie związane z ekspertyzami, konsultingiem i doradztwem ekonomiczno-prawnym, to przedmiot umowy o współpracy zawartej w poniedziałek (6 marca) w Katowicach między Uniwersytetem Ekonomicznym i Węglokoksem. To cegiełka do ogólnopolskiej sieci konsultingowej, którą tworzą polskie uniwersytety ekonomiczne – podkreślił prof. Robert Tomanek, rektor uczelni. Ta współpraca będzie korzystna dla obu stron – stwierdził Sławomir Obidziński, prezes Węglokoksu.
Świadkami podpisania umowy byli: zarząd Węglokoksu (w komplecie), prorektorzy i dziekani (w komplecie) oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski i b. rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Jan Wojtyła – kreatorzy tego porozumienia o współpracy. Nim podpisano umowę, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przypomniał, że nauki ekonomiczne nie mogą być oderwane od praktycznych działań biznesowych. Dodał, że przed kilku miesiącami umowę na wykonanie prac eksperckich uczelnia zawarła z Polską Grupą Górniczą. Rektor UE poinformował o tym, że uczelnie ekonomiczne zawiązują swego rodzaju sieć, w której będą współdziałać w zakresie szeroko rozumianego konsultingu. Prezes Węglokoksu, już po podpisaniu umowy, przyznał, że dotychczas rzadko korzystano z usług konsultingowych krajowych uczelni.
Wiceminister Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że Węglokoks budując swoją nową pozycję, polega na wsparciu eksperckim ze strony polskich uczelnie. W jego opinii na takim podejściu może skorzystać nie tylko Śląskie, ale – po upowszechnieniu takie wzorca postępowania – cała Polska.
Prof. Jan Wojtyła z takiej umowy wynika również odpowiedzialność za formułowane opinie. Będą je firmowali swymi nazwiskami konkretni eksperci, a nie „Uniwersytet Ekonomiczny” jako taki. Dodał, że trzeba budować silne zaplecze intelektualne dla gospodarki, bo tego wymaga interes państwa.
Szeroko rozumiana współpraca ma obejmować przede wszystkim kwestie związane z ekspertyzami, konsultingiem i doradztwem ekonomiczno-prawnym. Wszelkie takie prace na rzecz Węglokoksu wykonywać będzie doświadczona kadra akademicka. Dla pracowników i studentów Uniwersytetu to możliwość pracy, nauki i rozwoju w rzeczywistym otoczeniu biznesowym, natomiast dla Węglokoksu pewność najwyższej jakości wykonywanych usług i co nie bez znaczenia ograniczenie kosztów, które pociąga za sobą zlecanie takich prac wyspecjalizowanym firmom.
Pracownicy Węglokoksu będą opiniowali zmiany w procesie kształcenia, wskazując na potrzeby i wyzwania rynku i funkcjonujących na nim przedsiębiorstw. Współpraca z uczelnią to również szansa dla jej studentów na związanie się z Węglokoksem jeszcze w czasie nauki, a po jej zakończeniu zatrudnienia z przedsiębiorstwem.
W galerii: początek współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Węglokoksu SA. Katowice, 6 marca 2017 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben – portal górniczy.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak to dawniej w Krakowie powiadali 'bez cudów panie Jezu tu o pieniądze chodzi'
Ekspert rzadko jest profesorem, a profesor rzadko jest ekspertem.........