Niemal dokładnie o północy, z 28 lutego na 1 marca, część organizacji związkowych z Katowickiego Holdingu Węglowego podpisała porozumienie społeczne otwierające drogę do połączenia spółki z Polską Grupą Górniczą. Negocjacje, dotyczące porozumienia toczyły się w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Uczestniczył w nich wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Dzień wcześniej porozumienie, w nieco mniej korzystnej dla załogi wersji, podpisały cztery inne związki zawodowe (w tym dwaj sygnatariusze Holdingowego Układu Zbiorowego). W środę o godzinie 8.00 najnowsza wersja umowy została wyłożona w siedzibie PGG, by organizacje nieuczestniczące w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego mogły ją zaakceptować.
Porozumienie zakłada przyjęcie przez pracowników KHW uzgodnień płacowych obowiązujących w Polskiej Grupie Górniczej. Tym samym rozwiązany zostanie Holdingowy Układ Zbiorowy. Zarząd PGG udzieli też gwarancji, że zasady te obowiązywać będą przez rok od fuzji, czyli do końca marca 2018 r.
Do tego terminu ma zostać wynegocjowany nowy, wspólny układ zbiorowy pracy. Zdecydowano też o szukaniu rozwiązań dla ruchu Śląsk (po analizie może być połączony z ruchem Halemba, należącym do kopalni Ruda) i tzw. kopalni Wieczorek II. Jej złoża mają być sczerpane do końca, być może od strony ruchu Staszic.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, porozumienie daje podstawę do wypłaty załodze KHW drugiej transzy czternastki za 2016 r.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Uratowano swoje posadki i co jeszcze tego się nie dowiemy.
Niech to szybko łączą i ja jako pierwszy w ramach alokacji się przenoszę. Pani dyrektor z Wesołej serdecznie dziękuję za miłe rozmowy o zwolnienie z pracy za L4 pierwsze od 12 lat