Losy porozumienia między KHW i PGG ważą się do ostatniej chwili i zależą w tej chwili od postawy związkowców górniczej Solidarności.
Od godz. 8. rano w środę (1 marca) wszystkie strony, negocjujące porozumienie połączeniowe Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym, zebrały się w siedzibie PGG w Katowicach przy ul. Powstańców.
Na sali brakowało jedynie reprezentacji Solidarności KHW. Przedstawiciele innych związków zawodowych czekali na kolegów około półtorej godziny. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, losy porozumienia ważą się do ostatniej chwili za drzwiami sali obrad.
W przypadku niezawarcia porozumienia połączeniowego, załoga KHW nie otrzyma wypłaty za marzec oraz drugiej transzy czternastej pensji, bo w kasie spółki zabraknie na to pieniędzy.
Przypomnijmy, że nocą z wtorku na środę po posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach część organizacji związkowych zaakceptowała już porozumienie połączeniowe. Jego najnowsza wersja przewiduje, że pracownicy KHW przejmą uzgodnienia płacowe obowiązujące w Polskiej Grupie Górniczej. Zarząd PGG udzieli gwarancji, że nie zmienią się one przez rok od fuzji, czyli do końca marca 2018 r. Do tego czasu wynegocjowany będzie nowy, wspólny układ zbiorowy pracy. Postanowiono też dać szansę ruchowi Śląsk (po analizie może być połączony z ruchem Halemba należącym do kopalni Ruda) i tzw. kopalni Wieczorek II. Jej złoża mają być sczerpane do końca, być może od strony ruchu Staszic.
Zobowiązania Katowickiego Holdingu Węglowego sięgają 2,5 miliarda złotych. Banki dały ultimatum – zgodzą się na zmianę warunków spłaty długu, jeśli do końca marca KHW stanie się częścią PGG. By to było możliwe, porozumienie ze stroną społeczną musi zostać podpisane w środę (1 marca). Po fuzji PGG zostanie dokapitalizowana przez inwestorów kwotą ponad 1 mld złotych (Enea, TF Silesia, Węglokoks). Co najmniej 700 milionów złotych przeznaczonych będzie na inwestycje i rozwój kopalń KHW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.