Głównym wynikiem przeprowadzonych rozmów jest decyzja o zacieśnieniu dotychczasowej współpracy. Szczególny nacisk położono na zagadnienia związane z energetyką. Nowoczesne, przyjazne dla środowiska technologie energetyczne będą głównym przedmiotem dalszej współpracy. Obydwie strony podkreśliły chęć kontynuacji wzmożonego dialogu i zacieśnienia wzajemnych relacji.
- Nasza współpraca z Polską wnosi wkład w polepszenie zrozumienia i pojednania między Niemcami a Polakami - podkreślił Premier Północnej Nadrenii-Westfalii Juergen Ruettgers po rozmowach z delegacją z Polski.
Waldemar Pawlak wyraził uznanie dla dotychczasowej współpracy: - Północna Nadrenia-Westfalia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem politycznym, gospodarczym i regionalnym. Mam nadzieję, że współpraca bilateralna jeszcze bardziej się zacieśni, a jej efekty będą widoczne i doceniane przez społeczeństwa obu krajów.
Innowacyjne technologie węglowe służące redukcji emisji dwutlenku węgla oraz zwiększenie udziału energii odnawialnych odgrywają zarówno dla Polski jak i dla Północnej Nadrenii-Westfalii ogromną rolę. Stąd też punkt ciężkości przyszłej współpracy gospodarczej kładziony będzie na rozwój nowoczesnych technologii energetycznych przjaznych dla środowiska. - Obydwa kraje zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, którą ponosimy w polityce klimatycznej - podkreślił Juergen Ruettgers. Wykorzystanie nowoczesnych technologii będzie w jego opini „kluczem do zagwarantowania odpowiedniego zaopatrzenia energetycznego w przyszłości”.
Jednocześnie szef rządu Północnej Nadrenii-Westfalii rekomendował doświadczenie niemieckich firm na tym polu. - Firmy z Północnej Nadrenii-Westfalii zajmują czołową pozycję w zakresie nowoczesnych technolgii.
Według Wicepremiera Waldemara Pawlaka niemieckie innowacyjne rozwiązania podnoszące sprawność energetyczną mogą znaleźć zastosowanie w modernizacji polskich elektrowni.
Na zacieśnienie relacji gospodarczych z Polską stawia również Minister Gospodarki, Małej i Średniej Przedsiębiorczości i Energii Północnej Nadrenii-Westfalii, Christa Thoben. - Zależy nam na zacieśnieniu dobrych relacji gospodarczych z Polską. Polska jest już dziś jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Północnej Nadrenii-Westfalii.
PNW wybrała Polskę jako pierwszy kraj europejski do przeprowadzenia kampanii promocyjnej pod hasłem We love the New. W związku z tym wicepremier Pawlak wystosował do Minister Thoben zaproszenie do Polski na wrzesień br. połączone z rozpoczęciem tej kampanii.
Polska to nie tylko ważny partner gospodarczy Północnej Nadrenii-Westfalii. Wymiana w sferze kultury jest jednym z głównych narzędzi służących polepszaniu relacji między Polakami i Niemcami. Premier Ruettgers ponowił inicjatywę przeprowadzenia „Roku Współpracy Polska - Północna Nadrenia-Westfalia” w latach 2011-2012. W ramach tej inicjatywy planowana jest wymiana artystyczna między instytucjami kulturalnymi obu krajów, a także spotkania młodzieży i współpraca w ramach istniejących partnerstw w szkołach i miastach. Jako przykład posłużą doświadczenia zebrane po Roku Współpracy Północnej Nadrenii-Westfalii z Francją w 2008-2009.
Północną Nadrenię-Westfalię i Polskę łączą tradycyjnie od wielu lat przyjazne stosunki. Premier Ruettgers gościł w Polsce trzykrotnie od chwili przejęcia urzędu w Kancelarii Nadrenii Północnej-Westfalii. Szef rządu w Duesseldorfie jest od 2009 roku jedynym Niemcem, pełniącym funkcję członkowską w Kuratorium Fundacji Auschwitz-Birkenau. Na polu współpracy regionalnej Północna Nadrenia-Westfalia związana jest partnersko z Województwem Śląskim.
Północna Nadrenia-Westfalia jest pod względem liczby mieszkańców oraz potencjału gospodarczego najprężniejszym regionem Niemiec. W regionie między nurtami rzek Ren i Ruhra żyje również największa liczba obywateli polskich na terenie Niemiec, szacowana na przeszło 110.000. W kontekście wymiany handlowej z Polską Północna Nadrenia-Westfalia plasuje się na pierwszej pozycji wśród wszystkich krajów związkowych Niemiec. Przeszło 18 procent niemieckiego eksportu do Polski pochodziło w ubiegłym roku z Północnej Nadrenii-Westfalii. Jedna czwarta towarów i usług importowanych w tym okresie przez Niemcy z Polski, trafiła na rynek Północnej Nadrenii-Westfalii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.