Jesteśmy w takim stadium organizacyjnym, że możemy potwierdzić aktualność i pełną realizację zamierzeń - zapewnia dr JERZY KICKI, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXVI Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Kolejna, XXVI edycja Szkoła Eksploatacji Podziemnej już niebawem. Rozpocznie się w środę 22, a zakończy w piątek, 24 lutego. Zapewne ostatnie działania organizacyjne nie obywają się bez kłopotów?
Przede wszystkim odnotowujemy problem ograniczeń, jakie stwarza nam hotel Qubus. Duża liczba referatów powoduje, iż musieliśmy skrócić czas wystąpień do 15 minut. Do 11 lutego udział w Szkole zgłosiło ponad 250 osób. Tak duże zainteresowanie sprawia, że część osób jesteśmy zmuszeni kwaterować w hotelu Galaxy. Niby jest to zaledwie kilkaset metrów, ale nie wszyscy są z tego zadowoleni. Najgorsze jest to, że nie widać możliwości zmiany tej sytuacji. Przegląd krakowskich możliwości w zakresie organizacji konferencji dla trzystu, czterystu osób nie napawa optymizmem.
Co z ambitnych planów, o których rozmawialiśmy przed kilkoma tygodniami, udało się zrealizować?
Jesteśmy w takim stadium organizacyjnym, że możemy potwierdzić aktualność i pełną realizację zamierzeń. Odbędą się dwie sesje plenarne „Restrukturyzacja ponad wszystko” i „Kopalnia przyszłości” oraz liczne sesje tematyczne. Przeprowadzone zostaną dwa panele dyskusyjno-szkoleniowe poświęcone niezwykle aktualnej problematyce. Tematem pierwszego z nich będzie: „Harmonizacja i standaryzacja klasyfikacji zasobów złóż kopalin, czyli dostosowanie polskiej klasyfikacji zasobów do międzynarodowego standardu znanego jako JORC Code” (międzynarodowej grupy CRIRSCO - The Committee for Mineral Reserves International Reporting Standards). Z kolei myślą przewodnią drugiego panelu będzie: „Doskonalenie systemu zarządzania kosztami ze szczególnym uwzględnieniem oceny efektywności procesu eksploatacji złoża”. Tylko pozornie nie są one związane ze sobą. To właśnie prawidłowa ocena ekonomiczna i wykazanie opłacalności eksploatacji zasobów decyduje o zaliczeniu zasobów do kategorii reserves, która odpowiada zasobom operatywnym w polskiej klasyfikacji zasobów. Mówię o tych panelach, mimo że one będą kończyć Szkołę, bo organizujemy je… bezpłatnie. Mam nadzieję, że odbędą się z licznym udziałem geologów i pracowników kopalń, zainteresowanych tą problematyką.
Czy ukaże się zapowiadana publikacja poświęcona tematyce techniki i technologii głębienia szybów?
Aktualnie publikacja jest poddana rutynowym działaniom wydawniczym i chociaż nie wszyscy autorzy dopisali, to wydajemy ją jako „Wybrane zagadnienia z techniki i technologii głębienia szybów”. Ma ona charakter monografii i powstała wspólnym wysiłkiem specjalistów i środowiska naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej, KOPEX-Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA. Publikacja koncentruje się na zagadnieniach związanych z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie techniki i technologii procesu głębienia szybów. Stanowi unikalne dzieło obrazujące aktualny stan ich wykonywania. Spiritus movens i osobą, dzięki której powstało to ciekawe wydawnictwo, jest Paweł Kamiński, młody pracownik Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki AGH, od kilku lat współpracujący ze Szkołą
Szkole zwykle towarzyszyły interesujące wydarzenia kulturalne. Jak będzie tym razem?
Myślę, że nie mniej ciekawie, jak to zawsze bywało. Będzie się działo i w krakowskich klimatach, ale także bałkańskich, a to za spraw - KROKE. Ma on za sobą koncerty z Nigelem Kennedym, a zyskał uznanie takich gwiazd jak Steven Spielberg czy Peter Gabriel. Szkole będzie towarzyszyła wystawa fotografii Macieja Dorosińskiego pt. „Kazimierz-Juliusz, którego już nie ma”. Przedstawił on na kilkudziesięciu fotografiach likwidację kopalni. Obejrzymy obrazy podziemnej rzeczywistości fotografowanej w sposób dokumentalny.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bicia piany c.d! Swoją drogą, cóż to odkrywczego dla ewentualnych uczestników, w przedmiocie eksploatacji podziemnej, zaoferują tym razem uczeni? Oszałamiająca liczba uczestników liczy chyba bardziej na spotkanie towarzyskie oraz te krakowsko-bałkańskie klimaty.
Kazimierz Juliusz najlepszą kopalnią na świecie. Pozdrawiam Jurek. PS: Jo żech synki jom projektował, całe życie wydobycie, tylko Kazimierz Juliusz- zawsze za zawsze w moim serduszku