W środę i w czwartek (15-16 lutego) do północy kierowcy aut mogą darmo korzystać z autobusów i tramwajów największego organizatora komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. To efekt wysokich w regionie stężeń smogu.
O decyzji ws. bezpłatnej komunikacji dla kierowców poinformował w opublikowanym w środę ok. południa komunikacie Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). Jak informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, rano o podobnej możliwości dla kierowców i dwojga ich współpasażerów zdecydowały już samorządowe Koleje Śląskie.
W nocy w wtorku na środę i w środę rano stacje pomiarowe monitorujące jakość powietrza w woj. śląskim odnotowywały bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego - jednego z głównych składników smogu. Normy przekroczone były nawet 20-krotnie. Utrzymywaniu się zanieczyszczeń może sprzyjać niekorzystna pogoda.
Ponieważ do powstawania smogu przyczynia się m.in. ruch samochodowy, już po raz kolejny samorządowe instytucje związane z transportem publicznym zachęcają mieszkańców regionu do darmowych przejazdów ich środkami komunikacji, zamiast podróży własnym samochodem.
Zgodnie ze środową decyzją przewodniczącego KZK GOP, który zrzesza 29 gmin centralnej części woj. śląskiego, wszyscy właściciele samochodów mogą do północy w nocy z czwartku na piątek podróżować komunikacją miejską bez biletu - na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.
W tym samym terminie możliwe są bezpłatne przejazdy pociągami należących do samorządu województwa Kolei Śląskich. Darmo można jeździć wszystkimi pociągami tego przewoźnika, na wszystkich liniach, za wyjątkiem przygranicznego odcinka między Chałupkami a czeskim Bohuminem.
Podczas kontroli biletów w pociągach KŚ należy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy czy dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, mogą podróżować dodatkowo dwie osoby towarzyszące.
Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, jednak emisja spalin samochodowych również ma znaczenie. Udział transportu samochodowego w tworzeniu smogu w miastach oceniany jest - w zależności od warunków - od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.
W nocy z wtorku na środę i w środę rano stacje pomiarowe w woj. śląskim notowały znaczne przekroczenia stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Najwyższe wskazania pokazała stacja w Rybniku na ul. Borki, gdzie od wieczora wartość stężenia pyłu szybko rosła, by ok. północy, a potem też ok. 9. rano, osiągnąć chwilowe wskazania powyżej 1000 mikrogramów na metr sześc. Oznacza to chwilowe 20-krotne przekroczenie dobowej normy (2000 proc. dopuszczalnej wartości). W poprzedniej fali smogu najwyższe przekroczenia sięgały w Rybniku 1500 proc.
W Zabrzu zakres stężeń pyłu PM10 w godzinach nocnych i wczesnoporannych wynosił 650-850 mikrogramów na metr sześc., w Sosnowcu 420-640 mikrogramów na metr sześc., w Gliwicach 400-540 mikrogramów na metr sześc., a w Katowicach 300-460 mikrogramów na metr sześc. Przed południem wartości mierzonych stężeń pyłu PM10 na wszystkich tych stacjach spadły. Stacje w Rybniku i Zabrzu o godz. 12. pokazywały ok. 260 mikrogramów na metr sześc.; dostępne wskazania pozostałych były niższe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bardzo fajny pomysl a zutobusami