W dniu 27 lutego 2017 r. Główny Instytut Górnictwa wspólnie z Uniwersytetem Śląskim i Politechniką Śląską organizuje konferencję pod nazwą „Niska emisja – jak skutecznie ją zwalczyć?”. Partnerem konferencji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Wystąpienie inauguracyjne wygłosi arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Podczas konferencji omówione zostaną najważniejsze obecnie tematy związane z problemem jakości powietrza w województwie śląskim, m.in. przykłady działań antysmogowych, aspekty etyczne problemu, nowe rozwiązania w zakresie ograniczania niskiej emisji oraz jej pomiaru i monitorowania. Problem niskiej emisji wynika przede wszystkim ze spalania w domowych piecach opału o złej jakości, w tym odpadów komunalnych, ale też ze stosowania w domach niskosprawnych, przestarzałych urządzeń grzewczych w złym stanie technicznym.
W konferencji zaplanowany jest udział władz samorządowych, przedstawicieli Kościoła, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, urzędów miast i gmin, przedstawicieli nauki, środowisk ekologicznych oraz organizacji działających w zakresie ochrony powietrza. Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że poprzez ogólnospołeczną dyskusję na temat jakości powietrza zainicjowane zostaną systemowe działania w zakresie zmniejszania niskiej emisji i poprawy jakości powietrza. Dodatkowych informacji nt. konferencji udziela pan Mariusz Borek, tel. 32 259 26 21, e-mail: m.borek@gig.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czas na gadanie o smogu już minął. Ludzie są truci i umierają. Pora na radykalne działania inżynierów-termodynamików i ścisłych specjalistów, a nie księży. Należy bezwzględnie, w trybie nakazowym usuwać wszystkie kotły z ręcznym narzutem węgla w kolejnych dzielnicach miast do 4-rech lat. Kotły w klasie 4 - 5tej wolno instalować tylko tam, gdzie kominy spełniają wymagania (250 - 300 cm2 przekroju komina). Kto nie ma pieniędzy dostaje pożyczkę wpisaną na hipotekę domu. Oporni powinni zostać ukarani w trybie administracyjnym. Wszystkie inne działania będą nieskuteczne i pozorowane.
Z tym inauguracyjnym przemówieniem to chyba jakieś merytoryczne nieporozumienie?
Doc