Budynek stolarni i łaźni, pozostałości po kopalni Katowice, zostaną – po wielomiesięczne rewitalizacji – udostępnione publiczności już w maju. W Noc Muzeum (20 maja) będzie można zobaczyć edukacyjną wystawę „Na tropie Tomka” stworzoną na kanwie powieści Alfreda Szklarskiego.
To ma być wystawa dla starszych i młodych. Ci ostatni dostaną kompasy, mapy, lupy itp. i będą szukać… skarbów. Będzie do stała ekspozycja w Muzeum Śląskim, więc kto nie zdąży w Noc Muzeum, będzie mógł to uczynić później.
- Rok 2017 będzie ważny dla nas ze względu na planowane zakończenie rewitalizacji budynków byłej kopalni Katowice – stolarni i łaźni. Warto przypomnieć, że Muzeum Śląskie dołączyło do Szlaku Zabytków Techniki. Uważamy, że w działaniach rewitalizacyjnych najważniejszy jest człowiek. Dlatego też w ramach znanej już społecznikom i animatorom kultury „Szychty kreatywnej” Muzeum Śląskie już po raz trzeci zorganizuje forum dyskusyjne nad koncepcjami dotyczącymi odnawiania przestrzeni postindustrialnych z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców – informuje Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.
W stolarni będzie można zobaczyć nie tylko wystawę o przygodach Tomka, ale także dwie zabytkowe maszyny. W budynku po kopalnianej łaźni znajdą także swoje miejsce trzy wydziały Muzeum, a także Pracownia Powstań Śląskich Działu Historii.
Projekt realizowany w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014, środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Województwa Śląskiego.
Projekt jest kontynuacją budowy nowej siedziby Muzeum Ślaskiego na terenach po kopalni Katowice. Pierwsza cześć rewitalizacji terenu pokopalnianego realizowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 jako projekt kluczowy.
W najbliższych latach planowane są kolejne inwestycje związane zagospodarowaniem terenu i adaptacją budynków postindustrialnych (m.in. kompleksu budynków szybu Bartosz, wieży ciśnień, warsztatu mechanicznego, kuźni oraz łaźni Gwarek) na potrzeby Muzeum Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.