Nowelizacja ustawy o drogach publicznych umożliwiająca samorządom przekazywanie środków finansowych na realizację inwestycji przy drogach krajowych, jak drogi rowerowe czy chodniki, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Rozwiązanie zaproponowane w nowelizacji wychodzi naprzeciw postulatom samorządów, które w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców i ich potrzeby komunikacyjne, chcą finansować inwestycje przy drogach.
Ustawa eliminuje dotychczas istniejące wątpliwości prawne w kwestii dopuszczalności takiej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi podmiotami, w szczególności Skarbem Państwa.
Nowe przepisy dadzą też możliwość ministrowi właściwemu ds. transportu drogowego wydawania bądź rekomendowania wzorców i standardów dot. przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych (budowa, przebudowa, remont, utrzymanie lub ochrona tych dróg) w formie opracowań, które będą udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej.
W noweli przewidziano zmiany w ustawach o drogach publicznych, o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego i o finansach publicznych.
Zmiany w ustawie o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego oraz ustawie o finansach publicznych są pochodną rozwiązania przyjętego w ustawie o drogach publicznych. Nowela wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.