Kierowcy w Katowicach mogą testować darmową aplikację Parkanizer, która wskazuje wolne miejsca parkingowe i doprowadza do nich. Pilotaż obejmuje krótką ulicę w strefie płatnego parkowania; dostawca rozwiązania liczy, że mieszkańcy uznają jego szersze zastosowanie za potrzebne.
Chodzi o element systemu informacji parkingowej, którego elementy w ub. roku zainstalowano w centrach Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór. Zamontowane na miejscach parkingowych czujniki sprzężone są z aplikacją pokazującą dostępności miejsca w urządzeniu mobilnym. System może być uzupełniony o rozmieszczone na ulicach tablice zmiennej treści.
Pilotaż w Katowicach - prowadzony przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach (MZUiM) wraz z mieszczącą się w tym mieście firmę Parkanizer - obejmuje 22 miejsca postojowe na jednokierunkowej ulicy Podgórnej. Łączy ona ulice Dąbrowskiego z Wojewódzką w południowej części śródmieścia.
- Turkusowy kolor wskazuje na mapie w aplikacji, gdzie znajdują się wolne miejsca, a na szaro widać te zajęte. Stan miejsc postojowych można sprawdzić w dowolnym momencie. Jeśli aplikacja pokazuje brak wolnego miejsca, to kierowca po prostu nie skręci w Podgórną, bo będzie wiedział, że tam nie zaparkuje - wyjaśniła kierująca Działem Nadzoru Systemów Parkowania MZUiM Marta Grabny.
Katowicką ul. Podgórną wybrano na pilotaż ze względu na pobliskie punkty usługowe, przychodnię, restauracje, uniwersytet i szereg urzędów. Dostawca rozwiązania wziął na siebie koszty zakupu i montażu czujników oraz oprogramowania.
- Chcemy dać katowiczanom możliwość przetestowania aplikacji i podzielenia się z nami opinią na jej temat. Liczymy, że włączenie się mieszkańców Katowic w testy, przesyłanie uwag i opinii co do działania systemu, pozwolą także precyzować oczekiwania w zakresie przyszłościowej potrzeby zastosowania tego rozwiązania, jako części miejskiego systemu inteligentnego transportu - wyjaśnił kierownik projektu Parkanizer Maciej Lukas.
Bezpłatna aplikacja dostępna jest w systemach Android oraz iOS. Przy jej uruchomieniu konieczna jest zgoda na wykorzystanie sygnału GPS. Rotacja na miejscach parkingowych widoczna jest w aplikacji na żywo - z ok. 10-sekundowym opóźnieniem.
Rozwiązanie umożliwia wybór strefy parkingowej, do której chce się udać kierowca - wówczas wyświetlona może zostać aplikacja nawigacji, nad którą pokazywana jest dodatkowo liczba dostępnych miejsc u celu.
Aplikacja może być funkcjonalna też dla kierowców niepełnosprawnych. Przeznaczone dla nich miejsca są na mapie oznaczone; należy wybrać w aplikacji odpowiednie ustawienia. Z perspektywy zarządcy systemów parkowania system dostarcza danych, ile pojazdów, w jakich godzinach, i na jak długo parkuje na danym miejscu.
Pilotaż systemu w Katowicach będzie trwał do maja. Kolejnym miejscem testowania rozwiązania ma być Toruń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.