Dr hab. Mirosława Bukowska, prof. GIG, z rąk prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uznaniu dla dorobku naukowego otrzymała tytuł naukowy profesora nauk technicznych.
Prof. Bukowska jest pracownikiem Głównego Instytutu Górnictwa od 1986 r. Od 1997 r. kieruje zespołem badawczym, który zajmuje się geomechanicznymi właściwościami skał i górotworu oraz problematyką z zakresu oceny zagrożeń geomechanicznych z nimi związanych. Jest specjalistką z zakresu mechaniki skał i górotworu, geomechaniki górniczej oraz geologii. W 2006 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska. Jej główne osiągnięcia naukowe są związane z wdrażaniem nowych metod badania i oceny skłonności do tąpań skał i górotworu oraz metod oceny zagrożenia tąpaniami w podziemnych zakładach górniczych.
Jest autorką i współautorką stu publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych, monografii oraz polskich norm z zakresu badania właściwości mechanicznych skał zwięzłych. W swojej działalności zawodowej uczestniczyła w blisko 800 pracach naukowo-badawczych, badawczo-usługowych i ekspertyzach z zakresu problematyki górniczej, zwłaszcza z zakresu mechaniki skał i skłonności skał i górotworu do tąpań oraz w kilkunastu projektach badawczych polskich i zagranicznych. Wyniki badań przeważającej części prac zrealizowanych dla przemysłu wydobywczego znalazły zastosowanie w praktyce górniczej. Większość spośród tych prac była prowadzona pod kierunkiem prof. Bukowskiej. Od 2007 r. jest również wykładowcą na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Prof. Mirosława Bukowska uczestniczy w działalności organizacji naukowych i zawodowych, jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Skał, członkiem Sekcji Techniki i Technologii Górniczej Komisji Górniczej Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach, członkiem Komitetu Technicznego nr 275 PKN ds. zagrożeń i techniki w górnictwie, członkiem zespołu rzeczoznawców WUG do spraw ruchu zakładu górniczego oraz członkiem Rady Naukowej Głównego Instytutu Górnictwa. Posiada również uprawnienia MOŚZNiL kategorii VI do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.