W Izbie Administracji Skarbowej w woj. śląskim pracować będzie 6,8 tys. osób, z czego 1,2 tys. w śląskim Urzędzie Celno-Skarbowym - to wynik wchodzącej w życie z początkiem marca reformie, która łączy służbę celną, administrację podatkową i kontrolę skarbową. O zmianach, jakie łączą się z wejściem w życie z początkiem marca reformy struktur skarbowych i wprowadzenia Krajowej Administracji Skarbowej opowiadali w piątek (20 stycznia) w Katowicach śląscy przedstawiciele łączonych instytucji: Izby Skarbowej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Służby Celnej.
Jak podkreślali, podatnicy muszą się liczyć ze zmianami strukturalnymi, choć w praktyce dla zwykłego podatnika "praktycznie nic się nie zmieni".
- Chcemy jednocześnie ułatwić obsługę dużych podatników oraz zapobiec przestępczości gospodarczej, zlikwidować szarą strefę i zminimalizować obecnie istniejące wykroczenia i nieprawidłowości - tłumaczyła p.o. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Teresa Zejma.
Podała, że zgodnie z założeniami reformy w województwie zostanie 37 dotychczasowych urzędów skarbowych. Natomiast Urząd Kontroli Skarbowej zostanie połączony z jednostkami śląskiej Służby Celnej i powstanie śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach wraz ze strukturami terenowymi.
W Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach zatrudnionych będzie 6,8 tys. dotychczasowych pracowników i funkcjonariuszy jednostek administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej woj. śląskiego. Spośród nich ok. 1,2 tys. osób będzie pracować w śląskim Urzędzie Celno-Skarbowym.
Zmiany w strukturze nie są jednak związane z redukcją zatrudnienia - zaznaczyła Zejma.
Zapewniła też, że większość podatników po wejściu w życie reformy nie odczuje różnicy, ponieważ bez zmian pozostaną m.in. kwestie rozliczenia PIT i CIT, zasady prowadzenia kontroli podatkowej, numery telefonów do infolinii podatkowej i celnej czy numery kont bankowych. Siedziby oraz zasięg terytorialny urzędów skarbowych też pozostaną takie same.
Ze zmianami należy się jednak liczyć m.in. w zakresie wprowadzenia kontroli celno-skarbowych.
Z początkiem marca powstanie także, w oparciu o dotychczasowe struktury Krajowej Informacji Podatkowej, ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa z siedzibą w Bielsku-Białej - podano podczas konferencji.
Krajowa Administracja Skarbowa ma być wyspecjalizowaną administracją rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.