Po kopalni Ruda kolejna kopalnia Polskiej Grupy Górniczej przeprowadziła połączenie dołowe. 2 stycznia w kopalni ROW rozpoczęło się przekazywanie części urobku z ruchu Chwałowice do ruchu Jankowice.
Jankowice przejmą z Chwałowic 3 tys. t urobku netto na dobę. Dzięki temu średnie sumarycznego dobowe wydobycia w obu ruchach kopalni ROW wyniesie 19,1 tys. t netto na dobę.
Same Jankowice produkować będą 12,5 tys. t węgla netto, natomiast łączna produkcja Chwałowic wyniesie 6,6 tys. t. Część węgla z drugiego z ruchów wzbogacana będzie w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla w Jankowicach, do klasy minimum 23 MJ.
Połączenie technologiczne pozwoli m.in. na rezygnację z ciągnienia urobku w wozach, likwidację transportu kołowego urobku oraz rezygnację z funkcjonowania ładowni oddziałowych i przerzutu międzypoziomowego urobku w ruchu Chwałowice. Nakłady inwestycyjne poniesione na połączenie techniczne obu ruchów wyniosły 23,5 mln. zł. Dzięki temu wysiłkowi finansowemu obniżą się koszty funkcjonowania kopalni ROW, a zwrot poniesionych nakładów nastąpi po 3 latach, tj. w roku 2019.
Ruchy Chwałowice i Jankowice prowadzą eksploatację w sąsiadujących ze sobą obszarach górniczych, które nie są oddzielone w sposób naturalny zaburzeniami geologicznymi. W latach 2008–2009, w ramach Centrum Wydobywczego Południe, wykonano wyrobiska, które połączyły poziom 630 m kopalni Chwałowice z poziomem 565 m kopalni Jankowice.
Początkowo celem wykonania wyrobisk połączeniowych była rezygnacja z budowy stacji odmetanowania w kopalni Chwałowice i skierowanie metanu do istniejącej, zmodernizowanej stacji w kopalni Jankowice oraz rezygnacja z wykonania otworu wielkośrednicowego z powierzchni dla potrzeb przeprowadzenia rurociągu odmetanowania w kopalni Chwałowice. Projekt zakładał zapewnienia ciągłości zagospodarowania metanu z uwagi na szerszy obszar jego pozyskania z obu obszarów górniczych oraz dawał możliwość udostępnienia części złoża w pokładach 404/3, 404/5, 405/1 i 405/2, zalegającego w partii P ruchu Jankowice i filarze granicznym pomiędzy kopalniami.
W 2015 r. Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję o przekierowaniu części wydobycia z kopalni Chwałowice do kopalni Jankowice. Mając na uwadze upływ czasu od wykonania połączenia oraz postępującą eksploatację w części Vz ruchu Chwałowice, która systematycznie wraz z kolejnym eksploatowanymi pokładami schodziła z głębokością, przed realizacją tego zadania konieczne było wykonanie dodatkowych robót górniczych oraz dokonanie zakupów niezbędnego wyposażenia technicznego dla przesyłu urobku. Przedsięwzięcia te umożliwiły uruchomienie odstawy w wyrobiskach połączeniowych.
Realizacja koncepcji przekierowania części urobku wymagała wykonania przekopu pochyłego odstawczego IVz o długości 320 m, jako wyrobiska funkcjonalnie łączącego prowadzone roboty przygotowawcze i wykonane roboty korytarzowe udostępniające. Drążenie przekopu zakończone zostało 8 grudnia ub.r., a proces wyposażenia układu wyrobisk połączeniowych w maszyny i urządzenia trwał do 29 grudnia.
Inwestycja pozwoli m.in. na pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych Chwałowic. Do tej pory „wąskim gardłem”, nie pozwalającym na zwiększenie produkcji był zakład przeróbczy ruchu Chwałowice, który był w stanie wzbogacić ok. 65 proc. urobku. Problemem był też transport pionowy węgla, oparty na trzech układach ciągnienia: urządzeniu skipowym w szybach VIII A z poziomu 630 m, urządzeniu wyciągowym klatkowym w szybie VIII B z poziomu 550 m oraz urządzeniu wyciągowym klatkowym w szybie I z poziomu 390 m.
Aby sprostać rosnącym wymaganiom odbiorców dotyczącym produkowanych sortymentów i klas węgla w Chwałowicach planowano pierwotnie pełną modernizację zakładu przeróbczego oraz zabudowę urządzenia skipowego w szybie VIII B. Obie inwestycje, które miały się zakończyć w 2023 r., miały pozwolić na pełne wzbogacanie węgla we wszystkich klasach. Alternatywnym, szybszym, a jednocześnie tańszym rozwiązaniem okazało się przekierowanie części nadawy z ruchu Chwałowice do ruchu Jankowice. Do Jankowic trafiał będzie węgiel ze ścian eksploatowanych w części Vz ruchu Chwałowice, przylegającej do obszaru górniczego Jankowice.
Urobek z eksploatowanych wyrobisk wybierkowych w części Vz ruchu Chwałowice odstawiany będzie wyrobiskami połączeniowymi na poziom 565 m ruchu Jankowice, skąd istniejącą siecią wyrobisk odstawy głównej transportowany będzie do szybu wydobywczego 7.
W galerii: Przesyp węgla w podziemnym połączeniu ruchów Chwałowice i Jankowice (zdjecia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Wszystko,fajnie,a,zarobki,coraz,nizsze,3 000,tys,nie,idzie,wyciagnac,bez,sobot,
Widzę tutaj same mądre komentarze.... Szczególnie o tym że Chwałowice mają 15 tyś ton na dobę...ale wybaczam... druga sprawa 12.5 tyś ton Jankowice nigdy nie wydobywały? Ignorancja umysłowa i omamieni ludzie głupotą a do tego propaganda jakiś idiotów Za dużo metanu pany mocie tam na Chwałowicach :P Ale życzę powodzenia i szczęścia górniczego.
Row tyś jest sam do likwidacji , bedzie to połączone razem i chwałowice będą karmić jankowice węglem którego oni nie posiadaja proste
Jankowice plan 12,5 t/d a czasami i po 18,0 tyś t/d ze 3-4 ścian więc nie wierzcie w bajeczki że nic nie jadą bo nie raz było że 25 tyś t/dobe wydobycie a podają 12-13 tyś robię na #7 na skipie i widze jakie jest a jak podają Jankowice już któryś rok utrzymują kwk redułtowy dziękuję dobranoc
To niesamowite, jakie bzdury są w tym artykule popisane. Wstyd Panowie redaktorzy. Po pierwsze realne wydobycie chwałowic to 10 tyś.z czego 3 tyś.idzie na chwałowice. Jankowice nigdy nie wyciągnęły 12,5tyś. Kolejna sprawa tp że faktyczne moce przerobowe Jankowic to 17,5tyś i to tylko po spełnieniu pewnych warunków. Każdy wie że to 17.5 tyś.jest mocno naciągane. Ale tym wszystkim rządzi polityka która nie lubi faktów.
Potrzebujecie Chwałowickiego węgla żeby was nie zamkneli Chwałowice przed połączeniem wyciągały do 15 tyś ton na dobę
Iko i ecik, to wam powiem. To przeróbka na Chwałowicach robi na tych nierobów z Jankowic pracujących co najmniej od roku JEDNĄ ZMIANĘ !!! .
Czyli ludzie na zpwm w Jankowicach robią za 2 kopalnie a zarabiają jak na 1/2 etatu wstyt związki.
Czy może ktoś wie kiedy nastąpi połączenie kopalni Piast-Ziemowit i na jakich zasadach się odbędzie?
Czyli teraz Chwałowice do likwidacji?
Ten przenośnik jest do natychmiastowego zatrzymania. Na wysięgniku brak osłony bocznej, wirujący bęben wysięgnikowy prosi żeby ktoś tam włożył rękę lub zaryzykował czyszczenie na ruchu. Komisja do odbioru to była chyba tylko na papierze. Wstyd panowie takie zdjęcia pokazywać. Pozdrawiam - zatroskany bhp-owiec.
Ecik, nic się nie martw to tylko kwestia czasu. Chwałowic za kilka lat już nie będzie.
A dlaczego cały urobek z chwałowic nie jest przekazywany do jankowic? przecież tam są jeszcze wolne moce przerobowe, przekazywanie części urobku i utrzymywanie dwóch zakładów przeróbczych jest irracjonalne i nieopłacalne ekonomicznie no chyba że będzie to utrzymywane tylko po to żeby główny inż. na zakładzie przeróbczym zachował swoje stanowisko aż do emerytury, tak to rozumiem, wyższa konieczność