- Podsumowujemy dzisiaj kolejny rok pracy nad dokumentem Kierunek Śląskie 3.0. Jest to próba znalezienia odpowiedzi na pytania nurtujące nasz region. Musimy nadążać za dokonującymi się zmianami – mówił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa na briefingu, który odbył się w poniedziałek (9 stycznia) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Tego właśnie dnia zorganizowano konferencję podsumowującą prace nad Inicjatywą Strategiczną Kierunek Śląskie 3.0. Jej celem jest rozwój województwa w oparciu o jego potencjały i atuty.
- To dokument specyficzny, bo pisany przez ludzi. Pisany w formule region dla regionu. To mieszkańcy województwa mają go napisać, a my jako władza regionalna mamy stworzyć narzędzia do tego żeby on powstawał. To dokument, który nigdy nie powinien się skończyć, powinien być ciągle pisany na nowo. To ma być efekt ciągłej dyskusji i refleksji nad zmianami i nad przyszłością naszego regionu – zaznaczył Saługa.
Jak podkreślają władze województwa, Kierunek Śląskie 3.0 wyróżnia się na tle innych dokumentów strategicznych. Jego szczególnymi cechami są otwartość oraz oddolny charakter. Dlatego włączono do niego pomysły, inicjatywy i przedsięwzięcia zaproponowane przez mieszkańców regionu. Część projektów wykrystalizowała się w trakcie wielomiesięcznych konsultacji z mieszkańcami. W ramach akcji „Śląskie. Tu rozmawiamy” specjalny filmobus odwiedził 15 miejscowości. Tam zbierano opinie, doświadczenie i spostrzeżenia mieszkańców związane z rozwojem regionu oraz tym, jak go oceniają.
Zaproponowany w programie model rozwoju wskazuje sześc kluczowych obszarów tematycznych.
Pierwszy dotyczy aktywności przedsiębiorczej i innowacji na rzecz nowej gospodoarki. Działania w tym obszarze mają się skupić na sektorze technologicznym i kreatywnym. Istotnym czynnikiem przyciągającym potencjalnych inwestorów ma być tez turystyka.
Kolejny obszar dotyczy rewitalizacji regionu. Proponuje się tutaj m.in. utworzenie Funduszu Rewitalizacyjnego i Akademii Rewitalizacji, oferującej wsparcie doradcze dla samorządów. Podkreśla się także znaczenie rewitalizacji społecznej.
Trzeci obszar dotyczy przyjaznego transportu i przyjaznej energetyki. Wskazano tu na trzy kierunki działania: rozwój systemy transportowego, rozwój energetyki w oparciu o odnawialne źródła energii i rozbudowę infrastruktury zielonej.
Następny obszar jest związany z rozwojem kompetencji zawodowych, aktywności obywatelskiej i innowacji społecznych. Wskazuje się tu na wsparcie szkolnictwa zawodowego i dostosowanie oferty edukacyjnej do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Zakłada się tu także promocje zdrowego stylu życia, aktywności seniorów oraz wsparcie stypendialne dla najbardziej uzdolnionych uczniów.
Piątym obszarem wskazanym w dokumencie jest metropolizacja aglomeracji górnośląskiej w powiązaniu z pozostałymi aglomeracjami województwa. Program wskazuje tu m.in. na tworzenie i rozwój metropolitarnych stref kultury, nauki i biznesu oraz wsparcie rozwoju transportu drogowego i publicznego.
Ostatnim element dotyczy różnorodności i bogactwa kulturowego regionu. Zakłada się tu m.in. upowszechnienie i zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz jego wykorzystanie do celów turystycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.