Z nowym rokiem wydzielona część kopalni Ruda o nazwie Pokój 1 wraz z 1096 pracownikami posiadającymi uprawnienia do skorzystania ze świadczeń osłonowych, przekazana została do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Dół Pokoju nadal będzie funkcjonował z wykorzystaniem infrastruktury ruchu Bielszowice.
Przypomnijmy, że 1 lipca 2016 r. w Polskiej Grupie Górniczej zaczęły działać kopalnie zespolone. Jedną z trzech jest Ruda, powstała z połączenia kopalń Pokój, Halemba-Wirek i Bielszowice.
Otylia i Wanda przekazane
Rzecznik prasowy PGG Tomasz Głogowski precyzuje, co z ruchu Pokój trafi do SRK, a co będzie nadal składową kopalni zespolonej Ruda.
– Do SRK przekazujemy: szyby Otylia oraz Wanda, Zakład Mechanicznej Przeróbki Węgla, plac składowy węgla, bocznicę kolejową, zbiorniki oraz pompownie wody pitnej i przemysłowej, a także Stację Uzdatniania Wody Dołowej – wylicza Tomasz Głogowski. - A nie zostaną przekazane szyby Lech 1 oraz szyb Lech 2, szybik S 1, stacje: wentylatorów Lech, sprężarek oraz odmetanowania, budynek dyrekcji wraz z dyspozytornią i centralą, łaźnia, obiekty podsadzkowe i osadniki, warsztaty i magazyny, i stacja ratownictwa górniczego.
Ruch Pokój jest jednym z najdłużej działających zakładów górniczych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.
Historia fuzji
Kiedy powstała ta kopalnia? Tu zdania są podzielone. Jedni uważają, że stało się to w 1752 r., gdy na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej wydobycie rozpoczęła kopalnia Brandenburg. Inni są zdania, że początków Pokoju trzeba szukać w 1902 r., gdy z połączenia pól górniczych Friedrich Wilhelm, Eintracht I i Saara I powstała Friedensgrube (kopalnia Pokój). Pod tą nazwą funkcjonowała do 1922 r. (i podczas okupacji hitlerowskiej również). Gdy w 1922 r. teren obecnej Rudy Śląskiej (wówczas to było 11 miejscowości) w wyniku plebiscytu przypadł Polsce, Friedensgrube przemianowano na Pokój.
Życiorys kopalni pokój znaczony był fuzjami. W 1968 r. przyłączono do Pokoju kopalnię Wanda-Lech (dawny Brandenburg). Zresztą była ona również efektem fuzji - powstała w 1938 r. z połączenia zakładów Wanda i Lech. W 1995 r. Pokój - zakład był wówczas w strukturach Rudzkiej Spółki Węglowej - połączono z likwidowaną kopalnią Walenty-Wawel. W 2016 r. w wyniku połączenia Pokoju z innymi rudzkimi kopalniami powstała jedna zespolona - Ruda.
Element restrukturyzacji
Część podziemna Pokoju 1 będzie, powtórzmy, funkcjonowała „z wykorzystaniem infrastruktury kopalni Bielszowice”. Jest to możliwe dzięki temu, że pod koniec listopada 2016 r. połączono ciągi wyrobisk dwóch ruchów, można kierować cały urobek Pokoju do Bielszowic. Węgiel wydobyty w ruchu Pokój wzbogacany będzie w zakładzie przetwórczym ruchu Bielszowice. Zacznie się od przekazywania 7 tys. t urobku na dobę. Docelowo taśmociągami z Pokoju do Bielszowic ma być transportowane co dobę 9,1 tys. t węgla. Inwestycja - 2 km nowych wyrobisk, modernizacja 764 m istniejących, 8 przenośników taśmowych o łącznej długości 3,5 km kosztowała PGG ponad 52 mln zł i ma się zwrócić za dwa lata.
- W kopalni Pokój, o której często się mówi, że idzie do likwidacji, właśnie w niej zaczynamy inwestycje. Po to, aby kopalnia Ruda mogła efektywnie wydobywać swoje złoże i efektywnie wykorzystać majątek – mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji prasowej w Bielszowicach, tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
Przekazanie do SRK części naziemnej Pokoju i budowa połączenia z Bielszowicami to jedne z elementów restrukturyzacji kopalni zespolonej Ruda.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To kiedy te urlopy górnicze panie ministrze bo ludzie czekają
Czy to zdjęcie pokazuje przesyp...to chyba żart albo projekt piekarza!?
1096 osob tyle juz kolego odeszlo z calego pgg na konto pokoju , z halemby 150 ludzi , 40 z pokoju ,40 bielszowice ,,,,,,,,,,,reszta z innych kopalni
Szkoda że przed przesyłaniem urobku na Bielszowice Pokój wydobywał na dobe 6 tys ton po fuzji wydobywa zaledwie 4 tys co za tym idzie była bezssensowna decyzja odstawia z Bielszowic nie daje rady odbierać urobku ciągłe problemy i postoje średnio 120 min na dniówke :-)
Nie wiem z czego wy macie te informacje ze pójdzie na odprawy 1096 osób na Bielszowicach narazie poszło moze z 40 max