Przez dwie godziny – od 10 do 12 pikietowali w środę (4 stycznia) pod Szpitalem Miejskim Murcki w Katowicach jego pracownicy, którzy obawiają się o przyszłość placówki. Miasto planuje bowiem przyłączenie jej do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, co według załogi szpitala może w praktyce oznaczać jego koniec.
- Na tej dwugodzinnej akcji protestacyjnej, w związku z decyzją pana prezydenta (Marcina Krupy – red.) jako pracownicy szpitala, jako mieszkańcy gminy i dzielnic ościennych dla których usługi szpitala są świadczone nie wyrażamy na to zgody. Od 6 lat szpital przeszedł ogromną transformację (…) chciano nas trzy razy sprzedać prywatnemu inwestorowi i nikt nas nie chce. Przykre jest też to, że nie chce nas miasto - gmina, która ma tutaj sto procent udziałów. Jest to dla nas bardzo przykra decyzja i nie wyrażamy na to zgody – podkreśla Beata Antkowiak ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Miejskim Murcki, organizatorka pikiety.
Uczestnicy środowego protestu podkreślają, że akcja ma charakter informacyjny i w żaden sposób nie przekłada się na sytuację pacjentów, których dobro jest dla protestujących najważniejsze. Pracownicy wierzą, że prezydenta Katowic da się jeszcze przekonać i oczekują na spotkanie z władzami miasta, które zaplanowano na 11 stycznia.
- Brakuje nam tylko inwestycji, dobrego zarządzania i myślę, że ten szpital mógłby być perełką dla miasta Katowice. Nie pretendujemy absolutnie do szpitala wysokospecjalistycznego bo takich mamy na około bardzo wiele i to my wysyłamy tam pacjentów – dodaje Beata Antkowiak.
Szpital w Murckach został utworzony na terenie i w budynkach początkowo dzierżawionych, a następnie wykupionych od księcia pszczyńskiego przez Pszczyńskie Bractwo Górnicze. Czasy tworzenia Spółek Brackich to okres poszukiwania wspólnych środków obrony przed zagrażającymi człowiekowi niebezpieczeństwami – niezdolnością do pracy, chorobami, kalectwem i śmiercią. Ta właśnie spółka utworzyła w 1918 r. swoją lecznicę w Murckach, wykorzystując w tym celu wydzierżawiony od księcia pszczyńskiego, nowobudowany tzw. Schlafhaus - czyli ówczesny hotel pracowniczy. Budynek ten, to istniejący nadal, chociaż całkowicie zmieniony, nadbudowany i rozbudowany pawilon chirurgiczno – ortopedyczno – reumatologiczny.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego szpital stopniowo rozbudowywał się, zajmując nowe pawilony i w ostatnich latach przed II wojną światową funkcjonował jako 115 łóżkowa lecznica, świadcząca usługi nie tylko członkom Bractwa i ich rodzinom. Tutaj leczyli się podopieczni innych instytucji jak gmin i związków komunalnych, Powszechno-Miejscowej Kasy Chorych, Towarzystwa Walki z Gruźlicą, Państwowej Pomocy Lekarskiej, Biura Opieki Lekarskiej dla Bezrobotnych i innych.
Dalszy rozwój Szpitala przerwała wojna. Lata wojny w dziejach szpitala to okres szpitala wojskowego. Leczono w nim żołnierzy niemieckich ze schorzeniami skórnymi i wenerycznymi, a także jeńców wojennych ze znajdującego się na terenie szpitala obozu – głównie Francuzów.
W latach powojennych Szpital został przejęty przez Ubezpieczalnię Społeczną, a po jej likwidacji w 1951 r. podporządkowany Wydziałowi Zdrowia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Tychach, uzyskując jednak rangę szpitala miejskiego.
W okresie powojennym szpital został powiększony do 200 łóżek. Wszystkie pawilony szpitalne zostały gruntownie zmodernizowane i rozbudowane.
Od 1975 r. szpital funkcjonował w strukturach Górniczego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Katowicach, a dnia 14 grudnia 1998 r. Zarządzeniem Wojewody Katowickiego został przekształcony w samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej o nazwie Szpital Rejonowy Murcki – Janów w Katowicach. Działalność szpitala prowadzona była w tym okresie w dwóch odległych od siebie dzielnicach Katowic – w Murckach oraz w Janowie. W 2001 r., w wyniku wprowadzenia programu restrukturyzacyjnego, dzięki któremu zmianie uległy funkcje niektórych pomieszczeń i budynków, do Murcek został przeniesiony Oddział Reumatologiczny oraz Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy. Podjęta została również Uchwała Rady Społecznej o zmianie nazwy szpitala na Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski Murcki w Katowicach.
31 października 2013 roku decyzją miasta Katowice na szpital został przekształcony w spółkę prawa handlowego i kontynuuje działalność jako Szpital Murcki Sp. z o.o. Szpital zachował wszystkie umowy (kontrakty) zawarte z NFZ i na ich podstawie nadal udziela nieodpłatnie świadczeń zdrowotnych osobom objętym powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, we wszystkich dotychczas realizowanych zakresach.
W galerii: pikieta pracowników Szpitala Miejskiego Murcki. Katowice, 4 stycznia 2017 r. (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szpital może i tak ale każdy chce mieć robote.
Ten szpital to koszmar!!!
Dziwne, bo mieszkam w MURCKACH od urodzenia ale ze zdięć ,to tylko być możę się mylę poznaję tylko jednego ludka !!!