Od 1 stycznia 2017 r. zostanie zlikwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa - zakładają dwie ustawy, które podpisał prezydent Andrzej Duda. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów.
Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa jest zgodna z zapowiedziami premier Beaty Szydło.
Przewidziano m.in. utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, jako ciała doradczego zapewniającego Prezesowi Rady Ministrów kompleksowe i profesjonalne wsparcie w zakresie koordynacji nadzoru właścicielskiego. Do 9-osobowej Rady po trzy osoby mają powoływać: premier, minister właściwy ds. gospodarki (obecnie MR) oraz minister właściwy ds. energii (ME). Do zadań Rady będzie należało również opiniowanie kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych.
Jak poinformowała w piątek (30 grudnia) Kancelaria Prezydent RP, prezydent w środę podpisał dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.
Ustawy określają zasady zarządzania mieniem państwowym w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. Wskazują m.in., który organ administracji jest właściwy do gospodarowania poszczególnymi składnikami mienia państwowego oraz jest uprawniony w zakresie wykonywania uprawnień właścicielskich w stosunku do spółek.
Jak poinformowała kancelaria prezydenta, ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym "ma być podstawowym aktem regulującym zasady zarządzania mieniem stanowiącym własność państwa, przy czym jej przepisy będą miały zastosowanie w zakresie nieuregulowanym w przepisach szczególnych". W tym zakresie ustawa zastąpi przepisy ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa.
"Główne założenia nowego systemu zarządzania mieniem państwowym obejmują w szczególności: określenie wspólnych dla wszystkich stationes fisci zasad zarządzania mieniem państwowym - podkreślenie, że mienie to służy przede wszystkim realizacji zadań publicznych. Nakłada się jednocześnie obowiązek gospodarowania tym mieniem w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki oraz z zachowaniem należytej staranności; precyzyjne wskazanie, który organ administracji jest właściwy do gospodarowania poszczególnymi składnikami mienia państwowego; określenie nowego, elastycznego i transparentnego modelu rozstrzygania o właściwości organów w zakresie wykonywania uprawnień właścicielskich w stosunku do spółek. Co do zasady, uprawnienia te wykonywać będą właściwi członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, który w tym zakresie będzie pełnił rolę swoistego koordynatora polityki właścicielskiej" - napisano w komunikacie kancelarii prezydenta.
Ponadto ustawa zmienia model zbywania akcji i udziałów Skarbu Państwa (rezygnacja z pojęcia "prywatyzacja"), rezygnacja z prywatyzacji bezpośredniej - w tym zakresie ustawa zbliża model zbywania akcji (udziałów) należących do Skarbu Państwa do standardów rynkowych.
Nowa ustawa określa także wymagania dla członków organów nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych; wyodrębnia jednolitą grupę spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, w których wykonywanie uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa będzie podlegało szczególnemu nadzorowi Prezesa Rady Ministrów.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.