Porządkując archiwalia Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów znaleziono, nieotwieraną od dziesięcioleci, kasetę. A w niej prawdziwy skarb dla historyków i znawców architektury przemysłowej: zestaw kilkudziesięciu fotokopii map z 1930 roku prezentujących budowę i przebieg kanalizacji oraz miejskich wodociągów w Gliwicach.
- Techniczne mapy i odręczne rysunki kanałów, a także urządzeń opisane są w języku niemieckim. Zarówno przebieg kanalizacji, ich lokalizacja w miejskiej infrastrukturze, a nawet poszczególne urządzenia udokumentowane są z niezwykle szczegółową precyzją i techniczną dbałością. Na ich podstawie można stwierdzić, że zastosowane w Gliwicach rozwiązania były jak na ówczesne czasy bardzo nowatorskie, świadczące o wysokim poziomie technicznym zarówno projektantów jak i firmy eksploatującej – opowiada o znalezisku Piotr Biernat, rzecznik prasowy GPW w Katowicach.
Bardzo dobrze zachowane archiwalne materiały to pozostałość po zbiorach Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które w latach 90. ubiegłego wieku zostało podzielone na GPW oraz rejonowe przedsiębiorstwa w poszczególnych miastach regionu.
- Teraz, po ich analizie historycznej, zostaną przekazane do Zabytkowej Stacji Wodociągowej „Zawada” koło Pyskowic. W niej od lat gromadzimy najcenniejsze eksponaty dokumentujące rozwój sieci wodociągowej na Górnym Śląsku -informuje rzecznik Przedsiębiorstwa.
Odnalezione fotokopie map z pewnością zainteresują także pracowników unikatowego w kraju Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach oraz naukowców i studentów Politechniki Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.