Koniec roku to bezsprzecznie czas podsumowań. Zwróciliśmy się o wskazanie takich „kamieni milowych” dla polskiego górnictwa do osób związanych z branżą. Nasi rozmówcy podzieli się z czytelnikami refleksjami, dotyczącymi najważniejszych wydarzeń w sektorze lub w kierowanych przez siebie spółkach.
Dr inż. PIOTR BUCHWALD, prezes zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, wiceprzewodniczący Rady Górniczej:
Wydarzeniem, które miało w tym roku ogromne znaczenie dla polskiego górnictwa, było niewątpliwie utworzenie Polskiej Grupy Górniczej. Idea powołania do działalności kopalni zespolonych, to również dobre rozwiązanie, ale pod warunkiem, że na ich bazie powstaną prawidłowo funkcjonujące zakłady o niskich kosztach produkcji. Nie spodziewajmy się na tym etapie osiągania przez nie wielkich zysków, ale już po ostatnich dwóch miesiącach wyraźnie widzimy, że obrany przez Ministerstwo Energii kierunek jest właściwy, a sytuacja kopalń została ustabilizowana.
Mistrzostwa Świata Ratowników Górniczych, rozegrane w 2016 r. w Kanadzie, to kolejne ważne wydarzenie. Polskie ratownictwo górnicze należy do najlepszych na świecie. Pierwsze miejsce w kategorii gaszenia i likwidacji pożarów podziemnych zajął zastęp ratowników górniczych z kopalni Bobrek-Piekary, należący do spółki Węglokoks-Kraj. Słowa uznania należą się ratownikom z Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także specjalistom i obsłudze medycznej z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, pod wodzą których trwały przygotowania do tych zawodów.
Wreszcie kwestia koncesji na wydobywanie węgla. Problem ten był przeze mnie sygnalizowany już kilka razy w mijającym roku. Jako wiceprzewodniczący Rady Górniczej mogę zapewnić, iż Rada już wiosną br. bardzo poważnie podeszła do tej kwestii. Wypracowane zostały konkretne rozwiązania legislacyjne, aby na koniec 2020 r. nie utracono 36 koncesji z 57, które w tej chwili są w dyspozycji polskich przedsiębiorców. Sygnalizowałem o tym również na łamach portali branżowych, jak i podczas obrad Komisji Trójstronnej. Uważam, że problem koncesji to niezmiernie ważne zagadnienie, któremu dzisiaj w sferze medialnej poświęca się niewiele miejsca. Z pewnością powróci on w przyszłym roku i to ze zdwojoną siłą. Pamiętajmy, że bez koncesji nie ma wydobycia!
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Najlepiej to śpią tu sa mistrzami heh oni nie moga czekaj n akcje. Hehemistrze