Prof. Jan Wojtyła stanął na czele powołanej w poniedziałek (19 grudnia) przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka Społecznej Rady Gospodarczej. Na tę chwilę w radzie zasiadło 10 osób.
- Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do ciężkiej, społecznej pracy na rzecz rozwoju województwa śląskiego i Polski. Chcemy być pomocni dla samorządów, biznesu, przy zachowaniu godności pracy, by poczucie obywateli było w pełni satysfakcjonujące – podkreślił wojewoda.
W skład Rady Gospodarczej weszli: Roman Borecki z Instytutu Badawczo-Wdrożeniowego Maszyn sp. z o.o. w Olsztynie (k. Częstochowy), dr inż. Mariusz Chudzicki z Politechniki Częstochowskiej, dr Tomasz Heryszek z Uniwersytetu Śląskiego - wiceprezes zarządu ds. handlowych Węglokoks SA, Dominik Kolorz - przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, dr Ferdynand Morski - dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prof. dr hab. nauk med. Władysław Pierzchała z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, dr hab. prof. UE Robert Tomanek - rektor Uniwersytetu Ekonomicznegow Katowicach, Bogdan Traczyk - prezes zarządu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o. w Gliwicach, oraz wspomniany prof. dr hab. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
- Nasza rada ma szczególną rolę do spełnienia. Wnosimy na użytek województwa śląskiego i Polski swoją wiedzę, doświadczenie. Gremium to będzie tworzyć zaplecze intelektualne pozwalające na realizację celów, które zostały zapisane w dwóch powstałych w ciągu minionego roku dokumentach - rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego – wyjaśnił prof. Jan Wojtyła.
Rada ma za zadanie wypracować jak najlepsze propozycje służące rozwojowi gospodarki regionu w ramach rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego.
Do zadań Rady należeć będzie: współpraca i wymiana informacji ze środowiskami, których reprezentanci zasiadają w Radzie; opiniowanie bieżącej sytuacji gospodarczej w województwie śląskim; dokonywanie oceny zagrożeń związanych z rozwojem gospodarczym; przedstawianie sposobów rozwiązywania problemów gospodarczych w województwie śląskim; przedstawianie, z własnej inicjatywy lub na wniosek, stanowiska w sprawach związanych z sytuacją gospodarczą i społeczną województwa.
Wojewoda Jarosław Wieczorek, kończąc poniedziałkowy briefing prasowy podkreślił, że społeczna Rada Gospodarcza jest gremium otwartym i z upływem czasu będzie jeszcze silniejsza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
"Z upływem czasu będzie jeszcze silniejsza" - znaczy więcej takich "geniuszy" będzie trzeba utrzymywać?
"Zachowanie godności pracy" - co niby Kolorz może o tym wiedzieć!? Ostatnie jego osiągnięcie to "wystawienie do wiatru 1300 pracowników Makoszów" Panowie nie róbcie sobie aż takich jaj!
Brakuje mi tak jeszcze jakiegoś "dyżurnego" z Politechniki Śląskiej. Co? nikt nie chciał?
Kolorz zapleczem intelektualnym! - materiał na kabaret.
PiSiory boją się związkowców, więc obdarowują ich różnymi stanowiskami za fajną kasiurkę zapewne, a ci siedzą cicho sprzedawczyki bez kręgosłupów moralnych!!!
Fajne zdjęcie panie Kolorz. Może tak przed bramą Makoszów by se pan cyknął kilka.
Największą pomyłką tej Rady a zarazem osobą która już na samym początku jej działalności dyskredytuje działanie tego tworu jest Dominik Kolorz. W chwili obecnej ten człowiek reprezentuje li tylko własne interesy i jest politycznie wygodnym "przytakiewiczem". Nie jestem w stanie nawet sobie wyobrazić, aby ten człowiek mógł tworzyć jakiekolwiek "zaplecze intelektualne". To rządowa pomnikowa hostessa, "zauważona" przez wojewodę. I tyle.