W środę (14 grudnia) wczesnym rankiem pod kopalnią Piast zjawiły się milicyjne radiowozy. Wokół rozstawionych koksowników funkcjonariusze czekali na wchodzących do pracy górników. W ten sposób w bieruńskim zakładzie przypominano o wydarzeniach sprzed równo 35 lat, kiedy wybuchł podziemny strajk. Trwał on dwa tygodnie i był reakcją górników na wprowadzenie stanu wojennego.
Rekonstrukcja wydarzeń była tylko jednym z akcentów przypominających o najdłuższym proteście, jaki przeprowadzono w czasie stanu wojennego. Warto też zaznaczyć, że był to najdłuższy podziemny strajk w polskim górnictwie. O zdarzeniach sprzed 35 lat przypomina też znacznych rozmiarów banner, który rozwieszono na budynku dyrekcji.
O godz. 5.40 w cechowni kopalni rozpoczęła się uroczysta masówka. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, obecni pracownicy kopalni, przedstawiciele związków zawodowych oraz oczywiście bohaterowie wydarzeń sprzed 35 lat. Na uroczystościach obecny był również Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia Piast-Ziemowit.
W cechowni zawisły zdjęcia strajkujących górników, a przez całą jej długość rozciągnięto biało-czerwoną flagę, którą trzymali obecni pracownicy Piasta. W takiej scenografii rozpoczęto masówkę. Na początku odegrano Mazurka Dąbrowskiego, a potem Hymn Górniczy.
Do osób licznie zgromadzonych w cechowni przemawiali Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej oraz szef związku w kopalni Piast, Jerzy Demski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych oraz Andrzej Oczko, który po zakończonym strajku, wraz ze Zbigniewem Bogaczem, Wiesławem Dudzińskim, Andrzejem Machalicą, Stanisławem Paluchem, Adamem Urbańczykiem i Wiesławem Zawadzkim został oskarżony o organizowanie i prowadzenie akcji protestacyjnej. Ostatecznie w wyniku braku dowodów wszyscy oni zostali uniewinnieni. Jednak po zwolnieniu z aresztu zostali internowani.
W czasie masówki odbyła się także projekcja filmu Wojciecha Wikarka „Najdłuższa Szychta”.
W ramach obchodów rocznicy strajku w kopalni Piast zaplanowano także bieg uliczny „Ocalić od zapomnienia”, w którym udział wezmą znani politycy, działacze związkowi, samorządowcy, wybitni sportowcy, górnicy, młodzież szkolna. Bieg wystartuje ok. godz. 10 z ronda im. Strajku Górników KWK Piast i ok. godz. 14 ma dotrzeć na metę, którą wyznaczono przed katowicką kopalnią Wujek. Tam odbędzie się wspólna modlitwa poprowadzona przez kapelana NSZZ Solidarność. Drugi dzień (15 grudnia) uroczystości rozpocznie konferencja prasowa oraz panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli IPN oraz uczestników strajku. Następnie, o godz. 10.00 w kościele św. Barbary w Bieruniu, odbędzie się msza św. celebrowana przez arcybiskupa Wiktora Skworca. Dwie godziny później w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu będzie miała miejsce uroczysta akademia.
Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.
W galerii: 35. rocznica strajku w kopalni Piast. Bieruń, 14 grudnia 2016 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
14 grudnia o godz 18 zespół MANTRA zaprezentuje teledysk do utworu "Najdłuższa szychta" upamiętniający najdłuższy strajk dołowy na kopalni KWK Piast. www mantraband pl