W kopalni Rudna w Polkowicach, należącej do KGHM Polska Miedź, trwa akcja ratownicza. W wyniku wstrząsu o sile 3,42 stopni w skali Richtera doszło we wtorek (29 listopada) o godz. 21.09 do zawału.
W pierwszych chwilach po tym wydarzeniu służby kopalni nie mogły nawiązać kontaktu z 16 górnikami. Później udało się wyprowadzić z rejonu zagrożenia 9 osób. Sześciu górników miało drobne skaleczenia. Trzech przewieziono na badania do szpitala w Głogowie.
Po godz. 22 kontakt nadal był utracony z 7 pracownikami.
Akcję prowadzą kopalniane zastępy ratowników.
Do wstrząsu doszło w oddziale G23 w polu 21/2 na poziomie 1050. Był on odczuwany nie tylko w Polkowicach, ale również w innych miejscowościach Zagłębia Miedziowego.
Jak poinformowała Jolanta Talarczyk, rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, na miejsce akcji udali się przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu.
Wśród polskich złóż użytkowanych przez KGHM Rudna wyróżnia się największą miąższością sięgającą nawet kilkunastu metrów. Średnia miąższość złoża Rudna wynosi obecnie ponad 4 m. Głębokość zalegania skał miedzionośnych wynosi od 844 do 1250 m, a złoża Głogów Głęboki – Przemysłowy sięga aż do 1385 m.
Zakład Górniczy Rudna rozpoczął działalność wydobywczą w 1974 r. Eksploatuje przede wszystkim złoże Rudna, ale prowadzi też roboty udostępniające i eksploatacyjne w złożach Sieroszowice i Głogów Głęboki – Przemysłowy. Zasoby przemysłowe kopalni Rudna w czterech użytkowanych przez nią złożach wynoszą 432 mln t rudy miedzi. Obecna, średnia zdolność produkcyjna wynosi ok. 12 mln t rudy rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.