Agencja ratingowa Fitch utrzymała długoterminowe ratingi Energa SA na dotychczasowym poziomie BBB. W ocenie Fitch, planowany wysoki udział regulowanego Segmentu Dystrybucji w EBITDA, przekłada się na niższe ryzyko biznesowe i lepszą przewidywalność przepływów pieniężnych niż w przypadku konwencjonalnego wytwarzania. Perspektywa ratingów jest stabilna – podkreśla spółka we wtorkowym (29 listopada) komunikacie prasowym.
Fitch podał, że pomimo planowanych dużych nakładów na wytwarzanie energii do 2025 roku (około 30 proc. planowanego budżetu inwestycyjnego w latach 2016-2025), to dystrybucja nadal dominuje w planie nakładów inwestycyjnych.
Agencja uwzględniła również ryzyko biznesowe związane z wznowieniem prac nad budową węglowego bloku energetycznego Ostrołęka C. Jest ono w ocenie agencji ograniczane poprzez fakt, że projekt będzie realizowany z partnerem. Ryzyko zmniejsza również spodziewane wdrożenie rynku mocy w Polsce.
Amerykańska agencja ocenia, że „zadłużenie Energa SA znajduje się na umiarkowanym poziomie, ze wskaźnikiem dźwigni finansowej netto opartej na przepływach środków z działalności operacyjnej (FFO) na poziomie 1,9. Według Fitcha, w latach 2018-2020 wskaźnik zwiększy się do poziomu 3,5, maksymalnego dopuszczalnego przy ratingu BBB”.
„Wzrost zadłużenia wynika z nakładów inwestycyjnych na kwotę 20,6 mld zł, związanych z realizacją strategii na lata 2016-2025. Jednak w ocenie agencji Energa ma pewną elastyczność w planie nakładów inwestycyjnych. Fitch zwraca uwagę, że spółka planuje dalszą poprawę efektywności oraz pozyskanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego finansowania w wysokości 250 mln euro w postaci obligacji hybrydowych. Działania te mogą wpłynąć na poprawę wskaźników kredytowych” - podkreśla się w komunikacie.
Fitch Ratings (FR) jest zaliczany, obok Moody's i Standard & Poor's, do najbardziej wpływowych agencji ratingowych o zasięgu globalnym. Publikuje ratingi, w których ocenia ponad 5700 instytucji finansowych, ponad 200 przedsiębiorstw oraz 100 państw. Centralne siedziby (FR) znajdują się w Nowym Jorku i Londynie. Agencja Ponadto ma 51 biur na całym świecie.
Ratingi kredytowe agencji Fitch Ratings wyrażają opinię na temat względnej zdolności danego podmiotu do wykonania swoich zobowiązań finansowych, w tym wypłaty odsetek, dywidend uprzywilejowanych, spłaty kapitału, zaspokojenia roszczeń ubezpieczeniowych oraz wykonania zobowiązań wobec kontrahentów.
„Zgodnie z obecną konwencją terminy „poziom inwestycyjny” oraz „poziom spekulacyjny” stosowane są do określenia kategorii „AAA” do „BBB” (poziom inwestycyjny) oraz „BB” do „D” (poziom spekulacyjny). Terminy te mają charakter czysto konwencjonalny i nie stoją za nimi żadne rekomendacje ani zalecenia odnośnie do przedsięwzięć inwestycyjnych. Ratingi z „poziomu inwestycyjnego” wskazują na stosunkowo małe bądź średnie ryzyko kredytowe, zaś ratingi z „poziomu spekulacyjnego” sygnalizują, że poziom ryzyka jest wyższy, lub że nastąpiła już niewypłacalność” - wyjaśnia na swojej stronie internetowej Fitch Ratings.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.