Ważne, żeby poza wydatkami czysto socjalnymi, właściwie przeprowadzić także likwidację szkód górniczych i rekultywację terenów po kopalniach – podkreśla w komentarzu specjalnie dla portalu górniczego DOMINIK SMYRGAŁA, ekspert ds. energetyki i wykładowca Collegium Civitas:
- Prawie 8 miliardów złotych, to więcej, niż wynosiły potrzeby rekapitalizacji całej Polskiej Grupy Górniczej, skoro więc zamykamy tylko część kopalni (fakt, że ze wszystkich holdingów węglowych), powinno wystarczyć z naddatkiem. Żeby jednak nie popadać w hurraoptymizm, należy zauważyć, że cały czas mówimy o likwidacji części sektora, a PGG nie do końca spełnia pokładane w niej nadzieje. Do tego reguły wydawania środków są precyzyjnie określone przez Decyzję Rady UE 2010/787/EU, tak więc jakakolwiek niefrasobliwość w zarządzaniu nimi może mieć katastrofalne skutki, jeśli trzeba będzie je zwracać. Ważne, żeby poza wydatkami czysto socjalnymi, właściwie przeprowadzić także likwidację szkód górniczych i rekultywację terenów po kopalniach.
Co z kopalnią Krupiński? Większość ekspertów twierdzi, że matematyka jest przeciw tej kopalni i nie da się jej uratować. Pytanie jednak brzmi: czy analizy te biorą pod uwagę wzrost cen węgla w dolarach, który miał miejsce w ostatnim półroczu (de facto od maja na światowych giełdach wzrosły o 100 proc., a dodatkowo złoty osłabł do dolara), co zwiększa konkurencyjność polskiego górnictwa. Ponadto w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się gruntownej reformy w zakresie obniżania kosztów pracy, systemu podatkowego, itp. Być może zatem argumentacja Solidarności w sprawie tej KWK Krupiński nie jest pozbawiona słuszności. Chociaż powtarzam: większość ekspertów twierdzi, że matematyka jest przeciw tej kopalni i nie da się jej uratować.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Mam nadzieje ze uda sie zrobic coś ciekawego z całą ta infrastrukturą. Przykład muzeum Śląskiego, który wygląda na prawdę wspaniale z tymi wszystkimi budynkami pozakładowymi
Na to sa przeciez zabezpieczone srodki. Tereny pogórnicze najlepiej zrewitalizowac