Zarządzająca energetyczną siecią dystrybucyjną w północno-zachodniej Polsce Enea Operator zrealizowała w 90 proc. swój tegoroczny plan inwestycyjny. Spółka aktualnie realizuje około 100 projektów na wysokim napięciu i kilka tysięcy na średnim oraz niskim napięciu. Spółka zainwestuje w rozwój - wm.in. w budowę linii wysokiego napięcia - w tym roku ponad 900 mln zł.
W połowie grudnia Enea Operator otworzy w województwie zachodniopomorskim cztery tzw. główne punkty zasilające*. W ubiegłym tygodniu, spółka poinformowała o zakończonych czterech, strategicznych inwestycjach liniowych. Jedną z nich jest budowa 26-kilometrowego odcinka dwutorowej linii wysokiego napięcia, będącego elementem największej inwestycji sieciowej spółki tj. budowy linii relacji Morzyczyn – Drawski Młyn. Linia objęta przebudową ma ponad 137 km długości, a łączna wartość inwestycji to prawie 130 mln złotych.
– Aktualnie realizujemy około 100 zadań inwestycyjnych na wysokim napięciu. Ich zakres, i tym samym rozmiar, jest oczywiście zróżnicowany. Niemniej jednak, obrazuje to wysiłek jaki wkładają Pracownicy naszej spółki w realizację tzw. „dużych inwestycji”, po to aby sieć wysokich napięć dawała oczekiwaną jakość, umożliwiającą zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do naszych klientów – informuje Dariusz Strzelecki, dyrektor departamentu planowania i rozwoju w Enei Operator.
Na realizację wszystkich tegorocznych inwestycji firma przeznaczyła łącznie ponad 900 mln zł. Enea Operator wybudowała ponad 250 km linii wysokiego napięcia i pięć stacji elektroenergetycznych wysokiego napięcia o strategicznym znaczeniu. Do końca bieżącego roku, Operator planuje oddać jeszcze dwie tego typu stacje, w tym jedną zbudowaną od podstaw.
Enea Operator ma 2,4 mln odbiorców energii elektrycznej i 13-procentowy udział w sprzedaży energii elektrycznej wPolsce odbiorcom detalicznym. Linie energetyczne sieci dystrybucyjnej Enei Operator mają długość 134 tys. km.
* GPZ - Główny Punkt Zasilający to stacja transformatorowa, która zajmuje określony obszar, zazwyczaj jest ogrodzona wysokim płotem, a umiejscowione zazwyczaj poza miastem. GPZ zasila w energię elektryczną miasto lub kilka miast. Do GPZ dochodzą napowietrzne linie wysokiego napięcia np. 110 kV (110 tys. woltów) lub średniego napięcia15kV (15 tys. woltów). W samym GPZ za pomocą transformatorów (urządzenia transformujące energię elektryczną) zamieniają wysokie lub średnie napięcie na napięcie niskie 230 woltów, które jest rozdzielane i następnie kablami doprowadzane do odbiorców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.