Prof. Jan Wojtyła, przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej, został laureatem nagrody specjalnej Czarny Diament. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień przyznawanych już po raz osiemnasty przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego odbyła się w piątek (18 listopada) w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Nagrodę specjalną miał także odebrać prof. Qu Xian Chao z Instytutu Badawczego Węgla w Chinach, niestety nie udało mu się dolecieć do Polski ze względu na opady śniegu, jakie nawiedziły Państwo Środka.
W tym roku kapituła poza dwoma nagrodami specjalnymi przyznała też siedem Czarnych Diamentów. Trafiły one do: Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku i dyrektora tej placówki Anny Michalczyk, spółki Doosan Babcock Energy Polska z Rybnika, firmie Drogerie Polskie z Rybnika, spółce Eko - M. Golik, J. Konsek, A. Serwotka z Rybnika, Kancelarii Prawnej Iurisco Edyta Przybyłek z Katowic, spółce Pojazdy Komunalne Gamon z Rybnika oraz Kopalniom Kruszyw Kruszbet z siedzibą w Katwoiach i ich właścicielowi Mariuszowi Lachowiczowi.
Po raz pierwszy w historii wręczono także nagrodę Diament w Diamencie. Trafił on do przewodniczącego kapituły Tadeusza Donocika, który szefuje Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.
Wśród gości, którzy licznie przybyli do rybnickiego teatru, nie zabrakło parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli instytucji państwowych oraz reprezentantów środowisk naukowych i biznesowych. Przywitali ich prezes IPHROP Andrzej Żylak oraz prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
W czasie uroczystości wspominano o tym, że wicepremier Mateusz Morawicki w czasie Kongresu 590 odbywającego się w Jasionce k. Rzeszowa ogłosił tzw. „Konstytucje dla biznesu”. Ponadto odnoszono się do decyzji Komisji Europejskiej ws. pomocy publicznej dla kopalń zamykanych w naszym kraju.
Ceremonia rozpoczęła się od wręczenia Czarnych Diamentów. Później wręczono nagrody specjalne, a na samym końcu Diament w Diamencie.
Zanim prof. Wojtyła otrzymał ważącą ok. 10 kg statuetkę, jego sylwetkę zaprezentował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
- Ta uroczystość powinna się zacząć dużo wcześniej niż o godz. 18. Gdybym zaczął wyliczać wszystkie osiągnięcia i cały dorobek naukowy pana prof. Jana Wojtyły to trwało by to kilka godzin - mówił wojewoda, który podkreślił, że korzysta z wiedzy i doświadczenia laureata nagrody specjalnej.
Warto zaznaczyć, że w tym roku przypada 50 lat pracy akademickiej prof. Wojtyły. W latach 1996-2002 był on rektorem katowickiej Akademii Ekonomicznej. Poprzez problematykę dialogu społecznego jest związany z kwestiami ekonomicznymi i społecznymi górnictwa. W latach 1991-2003 był członkiem, a później przewodniczący rady nadzorczej Państwowej Agencji Restrukturyzacji Węgla Kamiennego. Obecnie szefuje radzie nadzorczej PGG.
- Moje związki z górnictwem, o których tutaj wspominano, były ściśle wpisane w tę ziemię. To były kopalnie Jastrzębia. To były bardzo trudne decyzje i bardzo trudny dialog z warszawską centralą, co do kierunków rozwiązań. Jeżeli patrzeć na problemy górnictwa przez „szkiełko i oko” to można dojść do dramatycznych wniosków, że należy część zlikwidować, ale jeżeli spojrzeć na to, przez pryzmat ludzkich losów, tradycji i tego, co będzie się działo w Polsce – bo nie ulega wątpliwości, że przez długi czas węgiel będzie podstawowym surowcem – to nie można rezygnować, to trzeba restrukturyzować, rewitalizować, budować nowe technologie, czyli to, co nazywa się innowacyjną gospodarką. To jest budowanie owej przyszłości – polskiego miejsca w świecie, gdzie swoimi osiągnięciami będziemy budować swoja pozycję. Nie możemy być montownią produktów firm zachodnich. My tu musimy tworzyć własny innowacyjny przemysł, a o tym wszystkim decydować będą ludzie. Myślę, że taka wielka solidarność jest tu niezwykle potrzebna. Dzisiaj, kiedy toczą się spory na temat węgla potrzebna jest solidarność energetyczna – energetyki i górnictwa, bo te dwa obszary będą odpowiadać za bezpieczeństwo energetyczne, ale przede wszystkim za losy ludzkie – mówił tuż po odebraniu nagrody prof. Wojtyła, który pod koniec swojego wystąpienie podziekował kapitule oraz złożył gratulacje wszystkim laureatom.
Ostatnią nagrodą wręczoną na scenie rybnickiego teatru był Diament w Diamencie. Sylwetkę Tadeusza Donocika zaprezentował Andrzej Żylak. Przypomniał m.in., że laureat był wiceministrem gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, a teraz organizuje Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Galę w Teatrze Ziemi Rybnickiej zwieńczył koncert zespołu Etnos Ensemble Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Później był czas na gratulacje i rozmowy z laureatami.
W galerii: Ceremonia wręczenia nagród Czarny Diament. Rybnik, 18 listopada 2016 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal góniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.