Definicja tego pojęcia wynika bezpośrednio z zapisów art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz orzecznictwa Komisji Europejskiej i Sądów Unii Europejskiej. Wskazują one, iż pomocą publiczną jest wszelka pomoc, która kumulatywnie spełnia następujące przesłanki:
• beneficjentem wsparcia jest przedsiębiorca w rozumieniu funkcjonalnym; • jest udzielona za pośrednictwem lub ze źródeł państwowych w jakiejkolwiek formie; • stanowi korzyść dla beneficjenta oraz jest selektywna; • zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorcom oraz wpływa na wymianę handlową pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Należy podkreślić, iż nie spełnienie choćby jednaj z powyżej przedstawionych przesłanek nie pozwala zakwalifikować danego rodzaju wsparcia jako pomocy publicznej.
Czy jest pomoc publiczna dla górnictwa węgla kamiennego – bo to nas interesuje po tym, jak w piątek (17 listopada) Komisja Europejska wyraziła zgodę na jej udzielenie?
Komisja Europejska zezwoliła na wykorzystanie 7,95 mld zł „na złagodzenie społecznych i środowiskowych skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń węgla do 2018 r.". Komisja uznała, że "wsparcie to nie zakłóci nadmiernie konkurencji". Wydając tę zgodę Komisja powołała się na decyzję Rady UE z 2010 r., która zezwala państwom członkowskim na udzielanie wsparcia mającego ułatwiać proces zamykania niekonkurencyjnych kopalń węgla, aby złagodzić jego skutki społeczne i środowiskowe.
Możliwe są dwie kategorie pomocy.
Z budżetu państwa można finansować proces zamykania kopalń.
Z budżetu państwa można także pokrywać wydatki nadzwyczajne wynikające z zamykania nierentownych zakładów górniczych, czyli świadczenia społeczne, koszty związane z działaniami likwidacyjnymi, rekultywacją itd. Zgodnie z unijnym prawem kopalnie w procesie wygaszenia, którym udzielono pomocy publicznej, będą mogły wydobywać węgiel do 2018 r., a procesy wygaszające (do których odnosi się drugi rodzaj pomocy) mogą trwać do 2027 r.
Jeszcze kilka dni temu można było zakładać, że skarga funduszu Arca Capital do Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla śląskiego górnictwa może skutkować negatywną decyzją Brukseli. Okazało się, na szczęście, że strach miał wielkie oczy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No to panowie zwiazkowcy zastanawiam sie, jak teraz bedziecie stekac jak wasze firmemki potraca finansowanie
w tak wspaniały sposób związki zawodowe sprzedały POLSKIE górnictwo za stołeczki dla przewodniczących Grzesika Ziętka Potyrały Kolorza trzcinki(a temu to całowicie pasuje rozkładanie górnictwa ma swoją firme likwidacyjną kopalnie
pytanie pozostaje kiedy, uwazam ze za długo trwał proces cackania sie ze zwiazkami zawodowymi i dumania nad tym co mozna a czego nie mozna. Teraz przynajmniej wiedza wszyscy co zrobic trzeba.
No to panowie zwiazkowcy zastanawiam sie, jak teraz bedziecie stekac jak wasze firmemki potraca finansowanie
licze ze po osmiu latach zaniedbań wreszcie wyprowadzimy nasze górnictwo na prostą.
Najlepsza wiadomosc tego dnia, weźmy pod uwage ze to była dla polski bardzo ważna decyzja, teraz ministerstwo ma zielone swiatło i wie co robic zeby nasza sytuacje uzdrowic