Na swoje siedemdziesiąte urodziny CZH dywersyfikuje działalność. Plany kierownictwa firmy są szerokie. Już w najbliższej przyszłości uruchomiony zostanie jeden z kilku projektów innowacyjnych z dziedziny ochrony środowiska.
- Wspólnie z Politechniką Śląską prowadzimy prace naukowo-badawcze oraz kwalifikujemy gminy do pilotażu. Chcemy w ten sposób pokazać, że walka o czystsze powietrze może odbywać się również tanimi i skutecznymi narzędziami oraz bez konieczności eliminowania węgla jako paliwa. Nasz region stoi na „czarnym złocie” i jemu zawdzięcza swój dotychczasowy rozwój. Dlatego podmioty gospodarcze kontrolowane przez Skarb Państwa, powinny być zobowiązane do podejmowania działań na rzecz utrzymania tych zasobów, gwarantujących nam m.in. dostęp do taniej energii – wyjaśnia Adam Gorszanów, prezes zarządu CZH.
Spółka rozszerza zakres swego działania także na obrót i zarządzanie nieruchomościami, realizuje ponadto zadania o charakterze handlowym i inwestycyjnym.
- Rozpoczęliśmy aktualnie proces przekształceń zmieniających charakter i strukturę grupy. Rozbudowujemy nowe kompetencje, których celem jest lepsze zarządzanie aktywami zależnymi i przewidywanymi inwestycjami kapitałowymi. Ich wyrazem jest nowa nazwa odchodząca od dotychczasowego stereotypu biznesowego, czyli pośrednika w obszarze handlu wyrobami hutniczymi. Potrzeba zmian jest już oczywista zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz organizacji. Spółka ma wystarczające możliwości, aby dokonać niezbędnych zmiany i wrócić na ścieżkę rozwoju – zwraca uwagę Gorszanów.
Warto dodać, że w ramach grupy CZH funkcjonuje terminal przeładunkowy w Sławkowie, będący niegdyś miejscem przeładunku rud żelaza i innych towarów dla Huty Katowice. To najdalej na zachód Europy wysunięty fragment kolei szerokotorowej, umożliwiającej bez przeładunku dostawę i wysyłki różnych towarów na Wschód. Obecnie terminal zmienił swój charakter i stał się tzw. suchym portem, gdzie realizowane są przewozy intermodalne, czyli kolejowo-drogowe. Jest to bardzo dynamicznie rozwijający się segment na rynku transportowym. Niewykluczone, że w przyszłości terminal w Sławkowie służyć będzie przeładunkowi towarów z i do krajów azjatyckich. Takie są plany. Tymczasem charakter grupy CZH nadal determinuje działalność na rzecz tradycyjnych branż - górnictwa i hutnictwa.
- Jesteśmy znaczącym dostawcą wyrobów koniecznych w działalności przedsiębiorstw górniczych i sektora metalowego. Nasze roczne zaangażowanie w sektorze wydobywczym przekracza grubo ponad 100 mln zł rocznie. I trudno nie dostrzegać negatywnego wpływu biznesowego, jaki wywiera sektor górniczy na bieżącą działalność w spółce. Jednak wspólnie z naszym nadzorem właścicielskim, realizowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Polski Fundusz Rozwoju, opracowujemy nową strategię grupy. Chcemy w maksymalny sposób wykorzystywać procesy synergiczne realizowane „w rodzinie” aktywów Skarbu Państwa zarządzanych przez resort rozwoju – tłumaczy Gorszanów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.