Złagodzenie wymogów prawa pracy wobec małych przedsiębiorców, czy zwolnienie niektórych inwestycji z pozwoleń na budowę - przewiduje przyjęty we wtorek (8 listopada) przez rząd projekt ustawy, który ma poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej.
Premier Beata Szydło na konferencji prasowej we wtorek podkreśliła, że przyjęte przez rząd zmiany mają ułatwić funkcjonowanie polskim firmom.
- To są zmiany, które zostały przygotowane w ramach pakietu 100 zmian ułatwiających życie przedsiębiorcom, dzisiaj pierwsza część dotycząca m.in. otoczenia prawnego, ochrony środowiska, zmiany dotyczące kodeksu pracy, m.in. ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy nie będą musieli przygotowywać odpowiednich regulaminów, jeżeli zatrudniają do 50 osób w swojej firmie - mówiła szefowa rządu.
Przyjęty przez rząd projekt ustawy zmieniać będzie osiemnaście ustaw. Zmiany dotyczą m.in. Prawa budowlanego, Prawa pracy, Prawa o swobodzie działalności gospodarczej, Prawa finansowego, Prawa dotyczącego dozoru technicznego, czy Prawa ochrony środowiska.
Głównym celem proponowanych zmian jest uproszczenie i poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. "Cel ten zostanie osiągnięty dzięki redukcji niektórych obowiązków administracyjnych, wprowadzeniu regulacji wspierających rozwój przedsiębiorczości i zwiększających efektywność pracy, usprawnieniu procesu inwestycyjnego oraz zmniejszeniu uciążliwości kontroli działalności gospodarczej. Nowe przepisy gwarantują bardziej stabilne prawo" - przekonuje CIR.
Jak podkreślono, zmiany mają być szczególnie korzystne dla sektora MŚP. "Oszczędności dla przedsiębiorców i obywateli, wynikające z mniejszych obciążeń administracyjnych, powinny wynieść ok. 230 mln zł w pierwszym roku obowiązywania ustawy" - oceniono.
W przypadku Prawa budowlanego, zwolniono niektóre roboty budowlane z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Nie trzeba będzie zgłaszać budowy m.in.: parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m kw.; suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m kw; instalacji klimatyzacyjnych, przydomowych basenów i oczek wodnych do 50 m kw.; zjazdów z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach.
Zgodnie z propozycją rządu nie trzeba będzie mieć też pozwoleń na budowę zjazdów z dróg krajowych i wojewódzkich, czy zatok parkingowych na tych drogach. W takich przypadkach wymagane będą zgłoszenia
Z 30 do 21 dni skrócono termin na wniesienie sprzeciwu do zgłoszeń budowy. "Jeśli organ nie wypowie się w ciągu 21 dni, to inwestor będzie mógł uznać, że nie wyraził sprzeciwu (tzw. milcząca zgoda). Jednocześnie przed tym terminem organ będzie mógł wydać zaświadczenie inwestorowi o niezgłoszeniu sprzeciwu" - wyjaśniono. Zdaniem autorów propozycji, powinno to przyspieszyć rozpoczęcie procesu inwestycyjnego.
Projekt doprecyzowuje ponadto przepisy dotyczące instytucji istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. "Wskazano, że nie jest istotnym odstąpieniem od projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę - zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie nie przekracza 2 proc. przy spełnieniu innych oczywistych warunków (m.in. nie zwiększa zakresu obszaru odziaływania obiektu, nie narusza przepisów techniczno-budowlanych). Regulacja taka uprości i usprawni proces budowlany" - dodano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.