Na 29 listopada wyznaczono nadzwyczajne walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w czasie którego ma zostać wyrażona zgoda na przekazanie kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - poinformowała JSW w środę (2 listopada) w raporcie bieżącym. Spółka zaprezentowała także projekt uchwały.
"W związku z prowadzoną restrukturyzacją Grupy Kapitałowej JSW, której celem ma być optymalizacja działalności operacyjnej i wzrost efektywności jej funkcjonowania, prowadzony jest proces nieodpłatnego zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa JSW SA w postaci Kopalni Węgla Kamiennego Krupiński na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu. Prowadzone obecnie przez JSW SA działania związane z nieodpłatnym przekazaniem przez Jastrzębską Spółkę Węglową SA do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Kopalni Węgla Kamiennego Krupiński, pozostają w zgodzie z Programem Restrukturyzacji Grupy Kapitałowej JSW na lata 2016 - 2025, który został przyjęty przez Zarząd JSW SA Uchwałą nr 115/IX/2016 z dnia 19.08.2016 r. i zatwierdzony przez Radę Nadzorczą JSW SA Uchwałą nr 182/IX/16 z dnia 26.08.2016 r. oraz postanowieniami punktów 4.1.6 i 4.3 Umowy Restrukturyzacyjnej zawartej w dniu 29.08.2016 r. pomiędzy JSW S.A. a Obligatariuszami, tj.: Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A., Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. oraz Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń na Życie S.A" - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Przypomnijmy, że sprawą kopalni Krupiński zajęła się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach. Na jej posiedzeniu, które odbyło się 24 października, zadecydowano o powołaniu zespołu, który ma ponownie przeanalizować zasadność decyzji o przekazaniu zakładu do SRK. Wyniki jego prac mają być przedstawione najpóźniej do 23 listopada.
Zarząd JSW 8 sierpnia br. podjął decyzję o przekazaniu Krupińskiego do SRK. Miałoby to nastąpić na początku 2017 r. Przekazanie zakładu było kluczowym warunkiem zawarcia umowy restrukturyzacyjnej pomiędzy JSW a bankami, które objęły obligacje spółki. Dzięki umowie spłata zobowiązań JSW została rozłożona na dłuższy okres czasu.
Z analiz przeprowadzonych przez spółkę i obligatariuszy wynikało, że kopalnia Krupiński nie ma szans na odzyskanie rentowności. Do takich samych wniosków doszedł zespół przeprowadzający społeczny audyt w spółce.
Z deklaracji zarządu JSW wynika, że załoga kopalni Krupiński nie jest zagrożona utratą pracy. Część osób spośród 2200 załogi skorzysta z instrumentów osłonowych zagwarantowanych w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, część otrzyma pracę w innych kopalniach JSW.
Przeniesieniu kopalni sprzeciwiają się związki zawodowe.
Z danych przedstawionych przez JSW, w ciągu ostatnich dziesięciu lat suma strat finansowych kopalni Krupiński to około 900 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ja czekam juz drugi miesiąc a papierów w ZUS jeszcze nie ma ZUS ma na rozpatrzenie 60 dni albo chorobowe albo bezpłatny
Zanim weźmiecie się za Krupiński zajmijcie się górnikami z Jas-Mosa przeniesionymi do SRK. Bo czekają juz od ponad miesiąca na urlopy górnicze. Mamicie innych,a jedno jeszcze nie jest zakończone. I potem się dziwić związkom i górnikom z Krupińskiego ,że się "krzywo" no to patrzą
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
"załoga kopalni Krupiński nie jest zagrożona utratą pracy" kto należy do tej załogi? Tylko pracownicy JSW S.A.? Pracownicy JSW SiG również? A co z pracownikami innych firm zewnętrznych?
Jak na razie to tylko pracownicy Krupińskiego nie mogli skorzystac z oslon socjalnych.
Ciekawe czy pracownicy innych kopaln jsw i tym razem beda mogli skorzystac z odejsc ?