Dawniej: Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa. Dziś: Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek. 22 października 2016 r. minie 45 lat od otwarcia futurystycznie wglądającej budowli. W rocznicę tego wydarzenia feta będzie w Spodku na jego miarę. Będzie na sportowo i muzycznie.
PTWP Event Center, firma od paru miesięcy zarządzająca Spodkiem, na to święto proponuje spotkanie z Mariuszem Czerkawskim (hokej) i Piotrem Gruszką (siatkówka), prezentacje zapaśniczych mistrzów oraz próbę swoich sił w karate, na bokserskim ringu lub lodowisku
- Świętowanie 45. urodzin Spodka chcemy zacząć już od rana. Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenia sportowe z udziałem gwiazd, nietypowe zwiedzanie Spodka, debatę i kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci oraz wieczorny koncert - zachęca Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center. - Imprezę rozpoczynamy mocnym uderzeniem: spotkaniami z mistrzami sportów walki.
Walki będą pokazowe, dla dzieci i młodzieży (od 10.00 do 12.00). Miejsce: sala gimnastyczna Spodka. Zajęcia poprowadzi katowiczanin Jerzy Kopański, olimpijczyk (Seul 1988), brązowy medalista mistrzostw świata (1981) i wicemistrz Europy (1983, 1987). Wśród zapaśniczych mistrzów, medalistów imprez międzynarodowych i trenerów pojawią się (i swoje opowiedzą) także Czesław Kwieciński, Andrzej Supron i Stanisław Krzesiński. Ta trójka zdobywała medale podczas tych mistrzostw Europy i świata, które były zorganizowane w Spodku.
W Spodku walczyli nie tylko zapaśnicy. Bokserzy także: Tomasz Adamek i Andrzej Gołota oraz Andrzej Biegalski (mistrz Europy z 1975 r.). Na antresoli Spodka ustawiony zostanie dmuchany ring oraz profesjonalna gruszka bokserska, na której będzie można zmierzyć siłę ciosu. Każdy będzie mógł założyć wielkie bokserskie rękawice i spróbować sił na ringu.
Trzykrotnie (w latach 1993, 1997, 1998) w Spodku organizowane turnieje karate Oyama Cup. W pierwszym honorowym gościem był sam mistrz Masutatsu Ōyama, założyciel szkoły Kyokushin.
Będą więc, z jubileuszowej okazji, także pokazy karate; na sali gimnastycznej Spodka. Pokazy mają być przeplatane rozmowami z karatekami. Poprowadzi je sensei Tomasz Mrowiec (Śląski Klub Karate, 2 dan). Kto będzie chciał spróbować sił, będzie miał (22 października) ku temu okazję.
Siatkówka równa się Spodek.
- Dla mnie jest on siatkarskim domem. Taką mekką siatkówki. Największe wrażenie - oprócz atmosfery - robi wyjście z szatni, korytarza i wejście w ten "kocioł", jaki polscy kibice tutaj robią zawsze - komentuje Piotr Gruszka, siatkarz i trener siatkarski, b. reprezentant Polski, rekordzista pod względem liczby meczów rozegranych w kadrze narodowej.
Siatkarze będą rządzić salą gimnastyczną od 14.00 do 16.00. W pierwszej godzinie, pod okiem obecnego trenera, będzie można zobaczyć, jak wygląda trening szkółki GKS Katowice. Następnie rozegrany zostanie pokazowy set. O 15.30 o siatkówce i Spodku porozmawiają mistrzowie: Piotr Gruszka (mistrz Europy 2009) i Zbigniew Zarzycki (mistrz świata z roku 1974 i mistrz olimpijski z roku 1976).
Spodek to także hokej. Z legendarną wygraną (6:4) z drużyną ZSRR, 8 kwietnia 1976 r. w Mistrzostwach Świata Grupy A. przy Spodku jest lodowisko. I na nie o 13.00 wjedzie hokejowa reprezentacja Polski kobiet. Zaprezentowana zostanie także Hokejowa Drużyna 45-lecia Spodka w składzie:
• Mariusz Czerkawski (hokeista, reprezentant kraju, olimpijczyk, menedżer hokejowy i komentator sportowy, pierwszy Polak w lidze NHL),
• Wiesław Jobczyk (hokeista, reprezentant Polski, trzykrotny olimpijczyk),
• Jacek Płachta (trener reprezentacji Polski w hokeju na lodzie),
• Andrzej Tkacz (hokeista, bramkarz, olimpijczyk, trener),
• Wojciech Tkacz (hokeista, olimpijczyk, nauczyciel, trener) i
• Andrzej Zabawa (hokeista, reprezentant Polski, trzykrotny olimpijczyk).
A na koniec zamiast tortu (choć być może i taki będzie) o 18.00 zacznie się spektakl prezentujący muzyczną historię Spodka i związane z nim wspomnienia. Na scenie pojawią się m.in. Lady Pank, Myslovitz, raper Miuosh i Kaliber 44, wokalista i lider TSA Marek Piekarczyk oraz Cree. Artyści wykonają utwory z własnych repertuarów oraz zagranicznych gwiazd, które na przestrzeni minionych lat występowały w słynnym katowickim obiekcie. 22 października będzie można usłyszeć w wykonaniu wymienionych wyżej kawałki takich sław jak: m.in.: Metallica, Depeche Mode, Deep Purple, Eric Clapton i Robbie Williams. Wieczór pełen wspomnień, wywiadów i prezentacji multimedialnych poprowadzą Piotr Baron i Piotr Stelmach.
I na koniec: wszystkie wydarzenia sportowe itp. - wstęp wolny. Na koncert trzeba już kupić bilet.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.