Pierwszy nabór wniosków do nowej edycji programu Polska-Białoruś-Ukraina został we wtorek (11 października) ogłoszony w Bukowlu na Ukrainie. Spotkali się tam przedstawiciele 14 regionów przygranicznych uczestniczących w przedsięwzięciu.
- W perspektywie 2014-2020 na realizację programu przeznaczono 183,1 mln euro. Granica obecnie nie dzieli, ale łączy. Jest możliwość realizacji wspólnych projektów, które odpowiadają na wspólne problemy, na wspólne wyzwania - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Zwrócił uwagę, że "w nowej edycji programu wprowadzono nabór dwuetapowy".
- Beneficjenci mają możliwość przygotowania koncepcji projektów i zaprosić do niej sprawdzonego partnera. Natomiast wniosek będzie można składać już po przeanalizowaniu koncepcji - wyjaśnił.
Zaznaczył, że takie rozwiązanie jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom beneficjentom, którzy już "na początku mogą zmierzyć się z pomysłem i sprawdzić, czy ona wpisuje się bezpośrednio w zapisy programu".
Wnioski na lata 2014-2020 będą składane w wersji elektronicznej.
- Dużą wagę przywiązujemy do działań informacyjno-promocyjnych oraz konsultacyjnych. Będziemy je prowadzić nie tylko w większych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach - zaznaczył wiceminister.
Hamryszczak zwrócił uwagę, że "perspektywa 2014-2020 stwarza kolejną szansę na rozwój z Programem Polska-Białoruś-Ukraina".
Wspólne przedsięwzięcia mogą dotyczyć zachowania dziedzictwa historycznego i kultury lokalnej, poprawy jakości i bezpieczeństwa istniejących połączeń komunikacyjnych. Dofinansowanie może również zostać przyznane projektom służącym szybszej odprawie na przejściach granicznych oraz prewencyjnym przedsięwzięciom na wypadek m.in. katastrof ekologicznych i klęsk żywiołowych.
Pierwszy nabór potrwa do końca tego roku; do rozdysponowania jest ponad 80 mln euro. Drugi na kwotę 5 mln euro zaplanowano w grudniu 2017 r., a trzeci, w którym do rozdysponowania będzie 28 mln euro w październiku 2018 r. Wsparcie ze środków Unii Europejskiej do tych projektów może wynieść od 100 tys. do 2,5 mln euro.
Zakończony natomiast został już nabór na duże projekty infrastrukturalne; tutaj dostępne będzie 52 mln euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.