W tekście "Rudy cynku i ołowiu do wzięcia" pisaliśmy o projekcie inwestycyjnym kanadyjskiej spółki Rathdowney Polska, który zamierza zbudować kopalnię rud cynku i ołowiu i tym zamiarom towarzyszą protesty lokalnych społeczności. Na naszą publikację zareagował dr SŁAWOMIR BRODZIŃSKI, b. główny geolog kraju:
"Chciałbym nawiązać do publikacji Waszego portalu dotyczącej zagospodarowania złóż cynku i ołowiu w okolicach Zawiercia. W ubiegłym roku opublikowaliśmy w ówczesnym Ministerstwie Środowiska "Białą Księgę Ochrony Złóż Kopalin". Była ona odpowiedzią na potrzebę ochrony najważniejszych złóż surowców (zwanych złożami strategicznymi), do których zaliczono również dziewięciu udokumentowanych i niezagospodarowanych złóż Zn-Pb z szesnastu ogółem weryfikowanych.
W okresie przedwyborczym 2015 r. nie opublikowaliśmy list rankingowych węgla, węglowodorów, rud oraz soli, nie chcąc, aby ten ważny temat stał się elementem gry politycznej. Obecnie uważam, że wyniki "Białej Księgi" (opracowane dzięki środkom publicznym Ministerstwa Środowiska przez Państwowy Instytut Geologiczny) należy zaprezentować wszystkim zainteresowanym.
Nadmienię tylko, że w rankingu zastosowano kryteria złożowo-surowcowe, górnicze, środowiskowe i planistyczne, a z zasadami waloryzacji można się zapoznać w internetowej "Białej Księdze".
Oto wykaz złóż cynku i ołowiu:
• Zawiercie 3 (powiat zawierciański, województwo śląskie),
• Gołuchowice (będziński, Dąbrowa Górnicza, zawierciański),
• Laski (Dąbrowa Górnicza, olkuski),
• Klucze (olkuski; województwo małopolskie),
• Sikorka (olkuski; województwo małopolskie),
• Rodaki-Rokitno Szlacheckie (zawierciański, województwo śląskie),
• Chechło (olkuski, małopolskie),
• Marciszów (myszkowski, zawierciański, województwo śląskie),
• Zawiercie 1 (zawierciański, województwo śląskie).
Część z wyżej wymienionych złóż jest też przedmiotem wydanych już koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych. Niektóre ze złóż wymagają dalszych badań aktualizujących i prawdopodobnie weryfikacji, jednak nie wpłynie to istotnie na listę rankingową. Nie można zapominać, iż w okolicach Myszkowa znajduje się ponadto obiecujące złoże rud molibdenowo-wolframowo-miedziowych".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.