Największy prywatny ukraiński koncern energetyczny DTEK zawarł we wrześniu umowę nabycia łącznie 100 tys. t węgla z Polski - podał portal uaposition.com. Polski węgiel ma zostać przewieziony do końca października 2016 r. Zasili on 9 elektrociepłowni należących do wschodniego inwestora.
Spółka zdecydowała się ponadto sprowadzić 70 tys. t antracytu z RPA - ogłosił Wsiewołod Kowalczuk, jeden z przedstawicieli ukraińskiej firmy.
Ukraina zaczęła odczuwać dotkliwy brak węgla już latem 2014 r., kiedy w wyniku działań wojennych, rosyjskie bojówki zajęły część Donbasu w którym znajduje się większość państwowych kopalń.
W styczniu 2015 r. Ukraina zmniejszyła produkcję węgla o połowę w porównaniu z rokiem minionym. Ukraina produkuje rocznie 700 mln t węgla.
Węgiel z Polski zasili 9 z 14 ukraińskich elektrociepłowni, kontrolowanych przez DTEK, należących do donieckiego oligarchy Rinata Achmetowa - najbogatszego Ukraińca.
Według Witalija Butenko, dyrektora handlowego w DTEK, ukraińskie ministerstwo energetyki nie przewidziało, że w trzecim kwartale br. brak paliwa węglowego będzie aż tak dokuczliwy.
- Czynimy wszelkie starania, aby zwiększyć produkcję węgla krajowego, korzystając w tej sprawie jednocześnie z pomocy innych państw. Musimy się zabezpieczyć w dodatkowe zasoby. We wrześniu, średni dzienny wolumen dostaw węgla do naszych elektrowni cieplnych wyniósł ok. 56 tys. t. W czerwcu, dla porównania, wyniósł 40 tys. t. - powiedział Butenko w portalu meganewsweb.com.
Decyzja holdingu DTEK o imporcie węgla z Polski ma służyć tworzeniu rezerw paliwa węglowego, co pozwoli firmie na margines bezpieczeństwa w odniesieniu do produkcji energii elektrycznej w przypadku dodatkowego obciążenia.
W sprawie polskiej firmy, która będzie transportować węgiel za Bug kontaktowaliśmy się bezskutecznie z biurem prasowym DTEK. Do tematu wrócimy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tylko Ukraina nie lubi płacić ...najlepiej ten węgiel dać za friko. Rosjanom za gaz też nie płacili , i teraz mają gaz ale na przedpłaty. Radziłbym uważać.
1 tydzień fedrunku 1 kopalni :-)) łoł
100tys ton czyli mówimy o jakiś około 2% miesięcznego wydobycia węgla ogółem w Polsce?