Sfinalizowano transakcję nabycia niemieckich aktywów Vattenfall Mining & Generation przez konsorcjum składające się z EPH oraz jej finansowego partnera PPF Investments Ltd - poinformował w komunikacie koncern EPH.
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła te transakcję, natomiast samą umowę ws. sprzedaży kopalń węgla brunatnego w Niemczech i elektrowni nim opalanych strony podpisały 18 kwietnia tego roku. 30 września br. sfinalizowano transakcję.
- W wyniku transakcji EPH umocni swoją pozycję na rynku niemieckim. Już teraz posiada tam spółkę MIBRAG, która zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego oraz produkcją energii elektrycznej i ciepła. Warto także zaznaczyć, że w dobie licznych strajków i braku pewności zatrudnienia EPH transakcją tą daje poczucie bezpieczeństwa na kolejne lata pracownikom aktywów Vattenfalla. Na ten moment zatrudnienie kształtuje się na poziomie ok. 8 tys. pracowników - wyjaśnia Małgorzata Bajer z PG Silesia, które należy do EPH.
Działalność Vattenfalla jest drugą co do wielkości działalnością w obszarze wydobycia węgla brunatnego w Niemczech (Brandenburgia i Saksonia). Obejmuje ona kopalnie odkrywkowe Jänschwalde, Welzow-Süd, Nochten i Reichwalde, a także elektrownie Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg oraz jeden blok Lippendorf w Mitteldeutsche Braunkohlerevier. Moc zainstalowana aktywów wynosi 8000 MW. Większość z tych elektrowni w swoim codziennym funkcjonowaniu korzysta z najnowocześniejszych technologii, a co za tym idzie są one bardzo efektywne. Siedziba firmy będzie mieścić się w miejscowości Cottbus i zarządzana będzie przez obecną kadrę kierowniczą. Nowi właściciele oświadczyli, iż odstąpią od pobierania dywidendy w najbliższych latach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.