Lubelski Węgiel Bogdanka SA (wchodząca w skład Grupy Enea) podpisała aneks do umowy z firmą Engie Energia Polska SA, dotyczący dostaw węgla energetycznego dla potrzeb elektrowni ENGIE w Połańcu. Termin obowiązywania umowy zostaje przedłużony do końca 2021 r. (poprzednio umowa obowiązywała do końca 2019 r.). Przedłużona 30 września umowa obejmuje obecnie dostawy węgla energetycznego w latach 2013 - 2021.
"Aneks określa także warunki dostaw węgla energetycznego dla potrzeb kupującego na lata 2017-2021, wolumeny ilościowe na poszczególne lata obowiązywania umowy, cenę węgla dla dostaw w roku 2017, definiuje formułę cenową dla okresu 2018 - 2020 oraz określa sposób ustalenia ceny dla roku 2021" - podał LW Bogdanka.
Wartość całej umowy po zawarciu aneksu wynosi szacunkowo 3,399 mld zł netto i jest wyższa o 8,8 proc. od poprzednio szacowanej wartości.
- Przedłużenie umowy na dostawy węgla do Elektrowni Połaniec do 2021 roku, po rozszerzeniu zakresu współpracy z grupą Enea, jeszcze bardziej zwiększa długoterminowe bezpieczeństwo wydobycia w LW Bogdanka. To z kolei ułatwi nam długoterminowe planowanie produkcji i przełoży się pozytywnie na naszą pozycję kosztową, co jest szczególnie istotne w obecnej złożonej sytuacji na polskim rynku węgla. Naszym celem jest pozostanie najbardziej efektywną i najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce - podkreślił Krzysztof Szlaga, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka SA.
Elektrownię Połaniec wybudowano we wsi Zawada k. Połańca w 1979 r. Dysponuje mocą 1936 MW brutto produkowaną w ośmiu blokach energetycznych o mocy 225 MW każdy. W sumie zakład produkuje rocznie około 8,4 TWh energii elektrycznej. Elektrownia Połaniec jest jednocześnie jednym z największych polskich producentów energii odnawialnej, a to dzięki instalacji współspalania biomasy z węglem kamiennym. Tzw. Zielony Blok jest w stanie wyprodukować energię, która wystarczyłaby na zasilenie 600 tys. gospodarstw domowych i odpowiada za około 25 proc. krajowej produkcji prądu z paliwa biomasowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.