Rząd w Nairobi przeznaczy 30 mln USD na przemysł wydobywczy. Państwo ma też rozwijać m.in. naukę i infrastrukturę. Przyjęty horyzont czasowy to rok 2030.
Dwudniowe (28-29 września) Kenijskie Forum Górnictwa w Nairobi było pierwszym tego typu wydarzeniem w dziejach 53-letniej afrykańskiej republiki. Rządowa konferencja miała przedstawić możliwości i szanse stojące przed narodowym sektorem wydobywczym.
W jednym z paneli Dan Kazungu, sekretarz kenijskiego ministerstwa górnictwa, omówił plan zmodernizowania państwowego przemysłu górniczego, zawarty w rządowym dokumencie sporządzonym z okazji szczytu. Zakłada on, że Kenia ma stać się bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla rodzimych i zagranicznych górników. Program działań rozwojowych władz kenijskich obejmuje pobudzenie rodzimego rynku wydobywczego przez jego udostępnienie zagranicznym inwestorom. W tym celu władze Kenii przeznaczą - w przeliczeniu - 30 mln USD. Rząd czeka na oferty zagranicznych firm do grudnia 2016 r. Ambicją władz jest uczynienie z Kenii regionalnego centrum górnictwa w Afryce Wschodniej.
- Przykładowo, jedynie 4 proc. naszych złóż złota zostało zbadanych, pozostawiając 96 proc. na odkrycie - stwierdził sekretarz Kazungu, podał portal mining-journal.com.
Konferencji patronowało ministerstwo górnictwa w Kenii, które w maju 2016 r. zatwierdziło nową ustawę, mającą zapewnić potencjalne firmy nastawione na współpracę, o większej przejrzystości i wiarygodności finansowej kenijskiego sektora górniczego. Nowy ustawa jest właściwie aktualizacją przestarzałych zapisów o prawie górniczym z 1940 r. Zawiera ona plany dotyczące polityki gruntowej, lokalnych zasobów naturalnych i zagadnień środowiskowych.
Obecnie stałymi partnerami równikowego kraju w przemyśle wydobywczym to Tanzania, Etiopia oraz Uganda. Według kenijskich władz postawienie na prężnie funkcjonujące górnictwo jest gwarancją gospodarczo-społecznego awansu.
Obecnie stałym partnerem biznesowym Kenii jest spółka McKinsey, specjalizująca się doradztwem w zakresie zarządzania, zwracająca uwagę na możliwy wpływ górnictwa na kenijskie PKB, które do 2030 r. ma wzrosnąć o 10 proc.
Te przewidywania wiążą się z państwową długoterminową polityką rozwoju - Kenya Vision 2030. Jej zadaniem jest przekształcenie Kenii w kraj zawierający nowoczesny przemysł, zapewniając wysoką jakość życia dla wszystkich obywateli do 2030 roku w czystym i bezpiecznym środowisku. Wizja modernizacji opiera się na trzech filarach: gospodarczym, politycznym i społecznym. Pierwszy zakłada osiągnięcie średniego tempa wzrostu w wysokości 10 proc. rocznie i utrzymania go przez najbliższe 14 lat, zachowując stabilność makroekonomiczną. Drugi, wiąże się z zachowaniem demokratycznych standardów. Założeniem trzeciego jest bezpieczeństwo socjalne (m.in. eliminacji obszarów biedy i bezrobocia) wsparte przez rozwój infrastruktury, szkolnictwa i turystyki.
Przygotowywana reforma społeczna Kenii określana jest w skrócie STI (Science, Technology, Innovation) czyli Nauka, Technologia i Innowacja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.