Globalizacja to proces nieunikniony i nie do powstrzymania, niosący oprócz korzyści także problemy - ocenili w czwartek (29 września) uczestnicy debaty "Rynki wschodzące: slalom między zagrożeniami", która odbyła się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Były premier Marek Belka ocenił, że "ludzie mają tendencję do pamiętania rzeczy niedobrych i traktowania rzeczy dobrych jako coś naturalnego".
- W związku z tym wszystkie fantastyczne korzyści, które płyną z globalizacji ludzie traktują jako rzecz oczywistą, jak "tlen w powietrzu". Zapominamy, co tu w Polsce zawdzięczamy globalizacji a świat zaczyna zwracać uwagę jedynie na to, że globalizacja oznacza utratę miejsc pracy na korzyść innych bardziej konkurencyjnych rynków - podkreślił Marek Belka.
W jego opinii, proces globalizacji wprawdzie nie zostanie zatrzymany, z uwagi na różne realne interesy, ale będzie przeżywać pewien okres kryzysu.
Podkreślił, że integracja europejska broni europejskiego rynku przed ekspansją światowych koncernów.
- Integracja europejska czyli w pewnym sensie "globalizacja" na rynku wspólnotowym może nas chronić przez ekspansją amerykańskich firm internetowych. Sami nie damy rady przeciwstawić się, ale Unia Europejska jest w stanie Google'a powstrzymać, jest w stanie wymusić reguły funkcjonowania sieci ze względu na swoją siłę. Unia Europejska to wciąż największy rynek na świecie - podkreślił prof. Belka.
Prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie mówił, że dziś rozwój gospodarczy kraju nie może przebiegać według jednego wzorca czy modelu.
- Każdy szuka swojego modelu do wyższej produktywności, w oparciu o te zasoby, które ma i które generuje. W większości eksploatujemy zasoby - nie tylko przyrody, nie patrząc na ich namnażanie; takie przejawy można nazwać gospodarką rabunkową - podkreślił prof. Hausner.
Dodał jednak, że rozwój gospodarczy kraju musi odbywać się w warunkach otwartości i "należy powstrzymywać myślenie protekcjonistyczne, bo ono będzie prowadziło do zabijania rynków".
Dalej mówił, że "cała dyskusja o rozwoju gospodarki ma sens, gdy będziemy bronić tego, czego należy bronić".
Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji Integracji i Globalizacji "Tiger" prof. Grzegorz Kołodko zgadzając się, że globalizacja jest nieodwracalnym procesem, ocenił, iż "najlepszym sposobem na dostosowanie się do niej są regionalne integracje".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.