Silnie odczuwalne na powierzchni wstrząsy sejsmiczne po godzinie 4.15 rano zgłaszają dziś (w środę) zaniepokojeni mieszkańcy Lędzin i okolicy, na obszarze wydobywczym kopalni "Ziemowit" - podało radio RMF FM.
Obudzeni wstrząsami mieszkańcy telefonowali do straży pożarnej, na policję i do mediów, lecz górnicze służby geologiczne oficjalnie nie potwierdzają nietypowej wzmożonej aktywności górotworu w Lędzinach.
- Jak dotąd dyspozytorzy nie donosili o żadnych poważnych zdarzeniach pod ziemią. Jeśli nawet były jakieś wstrząsy, z całą pewnością w kopalni nie zatrzymano wydobycia ani nie było ewakuacji górników - powiedział nettg.pl w środę rano Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, do której należy Zakład Górniczy "Ziemowit" w Lędzinach.
Przypomnijmy, że poprzedniego dnia (we wtorek) bardzo energetyczny wstrząs o godz. 7.35 rano wystąpił w pobliskiej kopalni "Piast" w Bieruniu. Ziemia zatrzęsła się na granicy województw śląskiego i małopolskiego z siłą obliczaną aż na 4,04 stopni w skali Richtera.
Na powierzchni wstrząs był odczuwalny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, między innymi w Oświęcimiu, Tychach, Imielinie i Jaworznie. Nikomu nic się nie stało, ale odnotowano szkody materialne, w niektórych budynkach popękały tynki.
We wtorek pracę ściany nr 399 na głębokości 700 metrów (gdzie umiejscowiono epicentrum trzęsienia) zatrzymano prewencyjnie do rozpoczęcia rannej zmiany w obawie, czy nie wystąpią tzw. wstrząsy wtórne.
W środę rano kopalnia "Piast" rozpoczęła normalny fedrunek: - Zatrzymana dobę wcześniej ściana w "Piaście" ruszyła - potwierdził o godz. 9 rano Zbigniew Madej, rzecznik KW SA w rozmowie z nettg.pl.
Pod względem geologicznym kopalnie "Piast" w Bieruniu i "Ziemowit" w Lędzinach leżą na tożsamym obszarze, który cechuje się od lat zwiększoną akywnością sejsmiczną. Jednocześnie w górniczej klasyfikacji zagożeń tąpaniami "Ziemowit" uznawany jest za kopalnię bezpieczną (posiada "generalnie pokłady nietąpiące, stopień I w części pokładów 207 i 209").
W Bieruniu ("Piast") udostępnione zasoby węgla umożliwiają prowadzenie wydobycia na dotychczasowym poziomie jeszcze przez ok. 30 lat a w Lędzinach ("Ziemowit") przez ok. 20 najbliższych lat.
źródło danych o eksploatacji: kwsa.pl
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.