Wicepremier, minister gospodarki, prezes Wyższego Urzędu Górniczego to tylko niektóre funkcje, które sprawował Janusz Steinhoff. W poniedziałek (26 września) w Katowicach w towarzystwie rodziny, przyjaciół oraz byłych i obecnych współpracowników celebrował 70. urodziny. Z tej właśnie okazji w Regionalnej Izbie Gospodarczej urządzono benefis, który był podziękowaniem dla Janusza Steinhoffa za jego wieloletni wkład w działalność RIG.
Jako pierwszy życzenia jubilatowi złożył prof. Jerzy Buzek, który w latach 1997-2001 był premierem. W jego rządzie zasiadał Janusz Steinhoff, który pełnił wówczas funkcje wicepremiera i ministra gospodarki. Prof. Buzek nie mógł osobiście pojawić się na uroczystości dlatego przysłał wideo z życzeniami. Wspomniał w nim m.in. reformę górnictwa za którą odpowiadał Steinhoff. Górnictwo, z którym nierozerwalnie związany jest b. wicepremier, tego wieczoru pojawiało się jeszcze kilkukrotnie.
Motywem przewodnim benefisu był alfabet. I tak pojawiały się hasła rozpoczynające się od kolejnych liter. Pod "g" znalazło się oczywiście górnictwo, pod "k" kariera, pod "p" polityka, a pod "w" Wyższy Urząd Górniczy.
B. wicepremier, który na łamach portalu górniczego nettg.pl komentuje branżowe wydarzenia, przy każdej z liter dzielił się wspomnieniami i refleksjami. Przy haśle "górnictwo" przypomniał m.in. swoje studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, które ukończył w 1974 r. W 1985 r. na tej uczelni uzyskał stopień doktora. Sam przyznał, że to właśnie polityka odciągnęła go od pracy naukowej i że gdyby nie tak się potoczyły jego losy, to pewnie teraz byłby profesorem.
Pod hasłem polityka przypomniał natomiast jak kandydował do Sejmu w 1989 r., a jego pierwsze spotkanie w ramach kampanii wyborczej miało miejsce w kopalni Sośnica.
- To było moje pierwsze publiczne wystąpienie. Przede mną był tłum liczący około 500 osób. Czułem jak się pode mną nogi uginają - wspominał ze śmiechem jubilat.
Janusz Steinhoff w latach 1990-1994 był prezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Przy tym właśnie haśle wspominał swoich współpracowników. Podkreślił, że byli oni bardzo kompetentni, a dział prawny Urzędu był najlepszym z jakim miał okazję pracować. Wspomniał także jak w WUG toczyły się prace nad Prawem geologicznym i górniczym.
Benefis zakończył się wręczeniem jubilatowi szabli oficerskiej. Została ona przyznana przez Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego.
W galerii: Benefis z okazji 70. urodzin Janusza Steinhoffa. Katowice, 26 września 2016 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
nie daje sie chłop omamic zwącholskiej propagandzie
przede wszystkim Steinhoff to wybitny specjalista i nie ma tu miejsca na polemikę, jako jeden z nielicznych mowi teraz szczerze o restrukturyzacji górnictwa oraz kierunku w którym podąża
Szanowny Panie Premierze , Januszu , prosze o przyjecie rowniez moich szczerych zyczen urodzinowych i wyrazow szacunku dla Twojej wyjatkowej etyki i odwagi. Pozdrawiam. Jerzy Markowski