Po decyzji Fed o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej indeksy w USA notowały w środę wzrosty. Wcześniej rynek pozytywnie odebrał poranną decyzję Banku Japonii o kontynuacji luzowania w polityce monetarnej. Po danych o spadku zapasów w USA drożała ropa naftowa.
Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,90 proc. i wyniósł 18.293,63 pkt.
S&P 500 wzrósł o 1,09 proc. i wyniósł 2.163,12 pkt.
Nasdaq Composite wzrósł o 1,03 proc. do 5.295,18 pkt. To nowy historyczny rekord tego indeksu.
Wydarzeniem dnia na rynkach była decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Fed zdecydował o pozostawieniu głównej stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie 0,25-0,50 proc. Jednocześnie Fed w komunikacie ocenił, iż wzmocnieniu uległy czynniki przemawiające za podwyżką stóp, wskazując, iż na tę chwilę zdecydowano się, by poczekać na kolejne dowody dalszej poprawy wskaźników gospodarczych w kierunku celów Fed. Rezerwa Federalna wskazała także, że rynek pracy uległ dalszemu wzmocnieniu.
Z uaktualnionej prognozy makroekonomicznej amerykańskiego banku centralnego wynika, że większość członków Fed opowiada się za jedną podwyżką stóp w 2016 r.
Po decyzji Fed nieznacznie osłabił się dolar - kurs EUR/USD wzrósł do ok. 1,118.
Ze spółek notowanych na Wall Street największe wzrosty w USA we środę notował sektor energetyczny i użyteczności publicznej.
Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najwięcej do jego wzrostów przyczyniły się notowania Boeinga. Rząd Stanów Zjednoczonych wydał Boeingowi zezwolenie na eksport samolotów do Iranu. W dół DJI ciągnęły najmocniej notowania Procter & Gamble.
Nieznacznie spadał kurs Apple. Gigant technologiczny, od ponad dwóch lat pracujący nad samojezdnym samochodem o napędzie elektrycznym, zamierza kupić innego producenta aut - McLarena, podał w środę Financial Times (FT), powołując się na źródła. Doniesienia FT potwierdziła agencja Bloomberg, lecz informacje te zdementował prezes McLarena.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.