Polska Grupa Górnicza i Energa podpisały w poniedziałek (19 września) list intencyjny dotyczący długoterminowych dostaw węgla kamiennego - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki energetycznej. Obie firmy zamierzają podjąć współpracę w zakresie dostaw do planowanej, jak i istniejącej elektrowni w Ostrołęce.
Przypomnijmy, że w poniedziałek Energa podpisała z Eneą list intencyjny ws. realizacji i eksploatacji nowoczesnego bloku węglowego 1000 MW w elektrowni Ostrołęka. Spółki przewidują, że budowa elektrowni Ostrołęka C potrwa około 60 miesięcy. Porozumienia zawarte z PGG ma na celu optymalizację kosztów eksploatacyjnych planowanej elektrowni.
- Sektor energetyczny Polski w najbliższych dekadach będzie oparty głównie na węglu - stwierdził Dariusz Kaśków, prezes Energii. - Stabilne dostawy od wiarygodnego dostawcy pomogą nam urentownić inwestycję w Ostrołęce, a naszemu partnerowi zapewnią długofalowo rynek zbytu.
Intencją stron jest zawarcie umowy obejmującej okres od 30 do 40 lat na dostawę około 2 mln t węgla rocznie do elektrowni Ostrołęka C. Energa i PGG zakładają, że kontrakt będzie się opierał na formule cenowej zakupu, która zapewni wymaganą rentowność projektu oraz pozwoli dokonać podziału między spółki przyszłych korzyści płynących z rynku mocy czy przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2.
- Zawarta umowa jest początkiem długofalowej współpracy pomiędzy Energą a PGG. W szerszym horyzoncie czasowym zapewnia PGG stabilność odbiorów węgla oraz pozwala na długoterminowe zaplanowanie procesów inwestycyjnych związanych z produkcją - powiedział Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.
Energa i PGG zakładają także zawarcie umowy na dostawę węgla dla Ostrołęki B w wysokości około 1 mln t rocznie, co zapewni istniejącym już blokom elektrowni stabilne i długoterminowe dostawy węgla po korzystnej cenie, opartej o bieżące ceny rynkowe.
Należąca do Grupy Energa spółka Energa Kogeneracja na mocy podpisanej pod koniec kwietnia tego roku umowy, objęła 15,7 proc. udziałów w spółce PGG, a docelowo ten udział zwiększy się do 17,1 proc. Inwestycja w PGG oparta jest na rynkowych zasadach realizacji przedsięwzięcia i ma na celu zapewnienie oczekiwanej stopy zwrotu z inwestycji, m.in. poprzez poprawę efektywności kopalń wchodzących w skład PGG i - w konsekwencji - osiągnięcie przez nią określonych poziomów rentowności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale pomimo cenzury zdjęcie zmieniono Brawo Panie Prezesie.
Zwrócił ktoś misie uwagę, że na zdjęciu jest ENEA a podpisali z ENERGĄ :)
Prosze was, wegiel jest i tak tanszy od atomu, kazdy w polsce wie jaka byłaby rozróba gdybysmy podjeli sie proby budowy reaktora, nie mowiac juz o tym ze bylibysmy mocno uzaleznieni w imporcie od panstw zachodnich, albo gozej wschodnich....Musimy uzdrowic polskie gornictwo bo na najblizsze 20 lat nie mamy innej perspektywy
wcale nie w polsce nawet atom nie załatwiłby sprawy, polska musi byc oparta na weglu i prezes rogala dobrze o tym wie
Gdyby serio dbali o bezpieczeństwo energetyczne kraju, to by wreszcie zaczęli budowę elektrowni atomowej. Najlepiej kupując tanio u Ruskich, tak jak to zrobił Orban. Teraz budowę kończy też Białoruś i w ten sposób wszyscy (!) nasi sąsiedzi będą mieć takie elektrownie, no może z wyjątkiem małej i rusofobicznej absurdalnie Litwy (szykanującej wileńskich Polaków). Ale czy POPiS jest zdolny do realnych reform? Oczywiście że nie!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
sorry, taki mamy rynek
pgg ma się rozwijać kosztem Bogdanki? Do Energi był dostarczany węgiel z Bogdanki ze względu na położenie i koszty transportu, a teraz nie dość że kanalie dokonały wrogiego przejęcia najlepszej węglowej spółki za grosze jeszcze rozkradają spółkę równając ją do dna pozostałych. Kradnąc w ten sposób można rozwijać cokolwiek? Ciekawa moralność i filozofia. Polityka PIS = zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Niszczenie dobrych zrestrukturyzowanych spółek żeby wesprzeć bankrutów.
wreszcie ktos sie wział na powaznie za zapewnienie bezpieczenstwa energetycznego kraju
pgg musi sie rozwijac